Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

10 najskuteczniejszych przynęt na szczupaka

2021-03-15
10 najskuteczniejszych przynęt na szczupaka

Większość z nas z utęsknieniem czeka na 1 maja. Wówczas rozpoczyna się dla nas sezon szczupakowy. Z niecierpliwością  czekamy na nadejście długiego weekendu, ponieważ właśnie wtedy kończy się okres ochronny na szczupaka i bolenia!

Dla mnie ten czas jest wyjątkowy. Noce stają się coraz krótsze, dni coraz dłuższe i zdecydowanie cieplejsze. Poranek z pierwszymi promieniami słońca na twarzy jest dla mnie zdecydowanie najpiękniejszym momentem ze wszystkich chwil spędzonych nad wodą z całego roku wędkarskiego.

Mamy jeszcze przedwiośnie i trochę czasu nam jeszcze zostało. Jest to  idealny moment na to aby dobrze przygotować się do sezonu szczupakowego.  Przejrzałem już swoje pudełka wędkarskie- trochę tego się uzbierało przez kilkanaście ostatnich lat. Postanowiłem ze wszystkich pudełek i toreb złożyć jedno pudełko z najskuteczniejszymi przynętami, które pozwoliły mi złowić najwięcej szczupaków.

Przedstawiam Wam mój ranking dziesięciu najbardziej skutecznych przynęt na szczupaka:

Miejsce 10 - Błystka wahadłowa Riomes 

Bardzo cenię te błystki z tego względu, że wykonana jest z cienkiej blachy. Dzięki temu wahadło o gramaturze 15g sprawdzi się doskonale na płytkich i zarośniętych wodach, gdzie szczególnie ważne jest aby mieć pełną kontrolę nad przynętą. Używam jej do głębokości nie przekraczającej 4m.  Cenię ją też za uniwersalność w prowadzeniu. Możemy ją prowadzić szybko, wolno czy też podszarpując ją energicznie. Wahadło odskakuje na boki dzięki czemu kusi szczupaki.

Błystka wahadłowa z chwostem (Riomes)

Miejsce 9 - Popper 8,5cm jazgarz

Cenię tą przynętę z kilku względów. Przede wszystkim, za jej uniwersalność. Jest skuteczna nie tylko na szczupaka ale też na bolenia czy okonia. Używam jej zazwyczaj na płytkich zarośniętych wodach. Tą przynętą mogę operować między roślinnością. Poppera prowadzimy energicznymi ruchami podszarpując co jakiś czas szczytówką wędki, aby uzyskać charakterystyczny plusk. Uwielbiam ją też za to, że brania są widowiskowe i długo pozostają pamięci.

Wobler Popper Jazgarz w kolorze pomarańczowym (Kornel Słaby)

Miejsce 8 - Flyjerk

Selektywna przynęta. Skuteczna na duże szczupaki. Używam jej do głębokości nie przekraczającej 4m. Bardzo lubię nią obławiać podwodne łąki. Flyjerka prowadzimy jak klasycznego jerka. Czyli podszarpujemy szczytówką naszej wędki dzięki czemu przynęta odskakuje na boki w sposób nieregularny. Flyjerk podczas pauzy wolno opada kołysząc się na boki, dzięki temu prowokuje do ataku kryjące się w roślinności drapieżniki.

Fly Jerk (Marek Imierski)

Miejsce 7 - Streamer muchowy – mucha szczupakowa

Jedna z moich najlepszych przynęt szczupakowych. Cenię ją za uniwersalność. Uniwersalność ta polega na tym, że sami możemy decydować jak szybko nasza przynęta będzie opadać. Wystarczy, że użyjemy czeburaszki. Na płytkich wodach używam czeburaszki około 5 gram i w zależności od głębokości ta gramatura może wzrastać. Sposób prowadzenia muchy streamerowej do złudzenia przypomina jerka . Po rzucie wykonujemy szarpnięcia wędką jednocześnie zwijając luz plecionki, dzięki temu mucha “odchodzi’ na boki. Bardzo skuteczne prowadzenie przynęty uzyskujemy robiąc 2-3 sekundowe pauzy, po których najczęściej następuje branie

Miejsce 6 - Błystka obrotowa aglia numer 5

Często niedoceniana przynęta przez wielu wędkarzy. Nie wyobrażam sobie aby nie oddać kilkudziesięciu rzutów tą przynęta będąc nad wodą. Często to właśnie ta przynęta otwiera mi wodę i ratuje honor. Wirówka stworzona do łowienia jeziorowych szczupaków. Idealnie sprawdza się na płytkiej wodzie oraz podwodnych łąkach. Obrotówki posiadają wyrazistą mocną pracę. Niepowtarzalne zdobienia skrzydełek w połączeniu z  kolorowymi chwostami dodatkowo prowokują ospałe szczupaki.

Błystka obrotowa Mikołaj Aglia z chwostem (Riomes)

Miejsce 5 - Jerk Dozer 9cm

Zacząłem łowić tą przynętą w zeszłym roku i od razu przypadła mi do gustu. Jest tylko dlatego na 5 miejscu, bo do końca go jeszcze nie poznałem ale już zdążył złowić kilka pięknych ryb. W przyszłym roku pewnie będzie wyżej. Typowe łowienie polega na jerkowaniu. Wykonujemy podszarpnięcia wędką jednocześnie zwijamy luz linki, aby móc skutecznie zaciąć rybę. Dzięki szarpnięciom jerk odbija raz na lewo raz na prawo, a czasami robi nawrót. Przynęta zalecana jest do obławiania płytszych części zbiornika. Największą zaletą dozera jest to, że praktycznie każdy sposób prowadzenia jest skuteczny. Dozer w pauzie wolno opada co dodatkowo wabi drapieżniki. Dzięki skupionej wadze przynęty, rzuty są bardzo dalekie i celne.

9cm Jerk Dozer (Sambor)

Miejsce 4 - Przynęta gumowa Savage Gear LB Real Eel 15 cm 12g

Tuż za podium znajduje się popularnie nazywany węgorz. Niezwykle realistyczna przynęta Savage Gear, będąca imitacją węgorza. Przynęta ta zachowuje się w wodzie w sposób idealnie odwzorowujący żywego węgorza. Zazwyczaj prowadzę węgorza spokojnie robiąc niewielkie przerwy w trakcie kręcenia kołowrotkiem– prowokuje to nawet najmniej śmiałe drapieżniki do ataku. Czasami po oddaniu rzutu ściągam przynętę dość szybko jednostajnie ją zwijając – zazwyczaj tak rozpoczynam obławianie miejscówki tą przynętą. Dość często zdarza się, że już przy pierwszym lub drugim rzucie uda się w ten sposób sprowokować szczupaka do ataku. Pamiętam jakby to było wczoraj - 106cm pięknie ubarwiony szczupak wyciągnięty z rzeki Odry na LB Real Eel-a.

15cm LB Real Eeel (Savage Gear)

Poniżej moje trzy najlepsze przynęty szczupakowe 

Wybór nie był prosty i chyba zadecydowały tylko momenty, które mniej lub bardziej utkwiły mi w głowie związane z tymi przynętami, ponieważ uważam że te trzy przynęty dały mi taką samą lub bardzo zbliżoną ilość szczupakowych zdobyczy. Zapraszam do moich ulubionych przynęt szczupakach, o to one:

Miejsce 3 - Wobler Salmo Slider 10cm 36g pływający

Jest to przynęta która jest wirtuozem w wielkiej rodzinie przynęt na duże drapieżniki. Jerkami uwielbiałem łowić od kiedy pamiętam. Jeszcze do niedawna uważano, że Jerkami można łowić tylko wędkami castingowymi, ale nic bardziej mylnego. Z powodzeniem możemy ich używać przy użyciu kija spinningowego – choć osobiście uważam, że do pewnej gramatury… powyżej 50 g używam kija castingowego z jednej prostej przyczyny – zdecydowanie mniej męczy mi się ręka. Wracając do przynęty to Slider jest klasycznym jerkiem. Pełnię swoich możliwości wobler pokazuje przy klasycznym jerkowaniu. Praca przynętą polega na szybkim zwijaniu linki na kołowrotek cyklicznie, ale krótko szarpiąc wędziskiem w kierunku w którym zwijamy przynętę. Wobler skręci wówczas energicznie raz w lewo a raz w prawo. Skuteczna jest także metoda wolnego holowania przynęty i stosowanie odpowiednich przerw co jakiś czas. Przynęta opadnie wówczas w wodzie kusząc duże drapieżniki interesującą boczną pracą. Na całym świecie ta przynęta dała niezliczoną ilość rekordowych ryb. Mi tej wielkości przynęta dała pierwszą w życiu metrówkę.

10cm Slider w wersji pływającej (Salmo)

Miejsce 2 - Przynęta gumowa Nitro 12,7 cm

W poprzednim roku to właśnie ta przynęta zasłużyła na miano numeru 2. Przynęta ta dała mi najwięcej ryb i to różnego gatunku. Łowię na nią sandacze, okonie no i przede wszystkim szczupaki. Uwielbiam ją łowić bo po prostu jest uniwersalna. Na płytkiej wodzie stosuję lekką główkę, robi się głębiej przechodzę na cięższą – taki standard. Przy prowadzeniu przynęty gumowej nitro, może ograniczyć nas tylko wyobraźnia. Możemy nią klasycznie jigować, prowadzić szybko lub wolno. Gumę zbroję zazwyczaj w pojedynczy hak 6/0. Czasami jak szczupaki podgryzają tylko ogonki a ich ataki nie są zdecydowane używam haka numer 3/0 lub 4/0 i dozbrajam pojedynczą kotwicą numer 6 firmy VMC. Ta przynęta wielokrotnie sprawiła mi olbrzymią przyjemność dlatego serdecznie ją polecam!

12,7cm gumowe przynęty Nitro (Lunatic Baits)

Uwaga! Uwaga! Najlepsza przynęta na szczupaka według mnie to?

Miejsce 1 - Salmo Sweeper 14cm

Wybór był trudny ale tak jak pisałem wcześniej o kolejności zdecydowały momenty, które utkwiły mi w głowie – nie zapomnę sytuacji gdy w cztery osoby wypłynęliśmy na wodę jeszcze wszyscy dobrze nie rozłożyli sprzętu, a ja w dosłownie w piątym rzucie melduje na łódce  metrowego szczupaka. Dlatego tą przynętą zazwyczaj zaczynam wędkowanie i nią kończę. Cenię tą przynętę za parametry rzutowe. Jest to bardzo ważne w momencie gdy woda jest bardzo czysta wówczas istnieje ryzyko, że szczupak nas zauważy. Sweepera prowadzimy podobnie jak klasycznego jerka - Szerokie ślizgi Sweepera przeplatane gwałtownymi skrętami niemal o 180 stopni. W opadzie przynęta kiwa się na boki. Taka akcja możliwa jest dzięki unikalnemu kształtowi i wyważeniu korpusu przynęty. Już po pierwszym rzucie będziesz wiedział, że to jest to, że takiej przynęty brakowało Ci w pudełku. Serdecznie polecam!

14cm sweeper w wersji tonącej (Salmo)

Pewnie zauważyliście, że nie podałem żadnego koloru przynęty - zrobiłem to z pełną premedytacją ponieważ często zdarza mi się łowić w różnych warunkach pogodowych czy w różnej przejrzystości wody. Dlatego zazwyczaj w swoim pudełku posiadam minimum trzy przynęty danego rodzaju w różnych kolorach – jaskrawy, neutralny i ciemny. Tak złożone pudełko zapewni mnie, że żadne warunki na łowisku mnie nie zaskoczą. Uzupełnianie pudełek zazwyczaj zaczynam od kolorów neutralnych i również do tego i Was zachęcam.

Ranking jest w pełni subiektywny oparty na doświadczeniach moich i kolegów wędkarzy z jakimi miałem przyjemność łowić w ostatnich latach. Pamiętajcie jednak, że oprócz wyżej wymienionych przynęt mamy dla Was w sklepie Nizel tysiące innych, również skutecznych przynęt szczupakowych.

Są to przynęty typu hand made jak i renomowanych producentów jak Salmo, Keitech, Savage Gear, Dam. Zachęcam Was też do przejrzenia oferty naszych pudełek na przynęty i toreb wędkarskich dzięki którym z łatwością uporządkujecie swoje wabiki w dowolny dla Was sposób aby były one dostępne do połowu zawsze wtedy kiedy będą potrzebne.

Życzę Wam samych przyjemnych chwil nad wodą! Połamania wędziska! Do zobaczenia gdzieś na łowisku!

Autor: Michał Nizel - Nizel.pl
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 3152 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Pełny profesjonalizm
2024-06-19
Elegancko ryby bioro
pixel