5 Najlepszych przynęt na majowe szczupaki
Wielkie żarcie zbliża się wielkimi krokami, na co większość z nas czeka niecierpliwie. Majowe szczupaki jakoś wyjątkowo przysparzają mnie o dreszczyk emocji. Być może dlatego, że tak długo musimy na nie czekać… na szczęście już za chwilę znowu będziemy mogli poczuć tą moc na naszym kiju.
Od kilku lat mocno testuję przynęty hand made. Jestem w nich zakochany z kilku względów. Największą zaletą przynęt ręcznie robionych jest to, że często nie mają swoich odpowiedników lub nie występują w takim malowaniu w przynętach seryjnych. Przeglądając swoje pudełko szczupakowe stwierdzam, że przynęty ręcznie robione stanowią większą część mojego arsenału. Myślę, że procentowo jest to jakieś 60 do 40 w porównaniu z przynętami seryjnymi.
Przejdźmy do rzeczy… Gdzie szukać majowych szczupaków?
Majowe szczupaki szukam w zatokach blisko brzegu gdzie woda najszybciej się nagrzewa. To w trzcinach trą się płocie, wzdręgi czy leszcze co jest łatwym pokarmem wygłodniałych szczupaków. W maju nie używam przynęt wielkich rozmiarów, zazwyczaj poruszam się w przedziale 12-15 cm. Przejdźmy do najważniejszego. Za chwilę opiszę Wam 5 najlepszych przynęt szczupakowych według mnie. Celowo jednak nie podam kolejności, ani też nie podam koloru, bo uzależniam to od przejrzystości wody czy też warunków atmosferycznych.
No to zapraszam… oto moje najlepsze przynęty na majowe szczupaki.
Błystka obrotowa na szczupaka
Był okres w moim życiu gdzie bardzo dużo używałem przynęt miękkich, chyba uległem modzie, a całkowicie zaniedbałem blachy. Co okazało się oczywiście błędem. Blachy często otwierają wodę dlatego bywa, że od tego zaczynam wędkowanie. Używam błystek wielkości 4 lub 5 o wadze nie przekraczającej 15 g. Skrzydełka polecam w kolorach naturalnych, przede wszystkim srebrne. Wybieram przynęty, których skrzydełka wykonane są z cienkiej blachy. Taka przynęta jest idealna właśnie na płytkie wody, gdzie bez problemu możemy je prowadzić nad dnem. Błystkę obrotową prowadzę klasycznie. Zwijając plecionkę od czasu do czasu zwalniam lub przyspieszam. Tak jak widzimy prowadzenie to nie jest jakieś skomplikowane ale bardzo skuteczne. Takie blachy znalazłem u Grzegorza Wadeckiego z Riomes i od tego momentu nie rozstaję się z nimi.
Przynęty gumowe na szczupaka
Tutaj wybór jest banalny, przynajmniej dla mnie bo pytany bez wahania wybieram zawsze Nitro w rozmiarze 12,7 cm i na tym mógłbym zakończyć prezentacje przynęty. Guma jest dla mnie idealna pod każdym względem. Cenię tą gumę za materiał z którego jest wykonany. Silikon nie jest zbyt miękki co jest bardzo ważne ponieważ gumy zbyt miękkie nie wytrzymują pierwszego kontaktu z setkami zębów szczupaka. Gumę na płytką wodę zbroję w główką jigową w wadze między 7 a 12 gram od numeru 4/0 do 6/0. Główkę jigową 4/0 stosuje wówczas gdy chcę dozbroić przynętę małą dozbrojką o długości około 7,5cm. Zazwyczaj jednak stosuję pojedynczy hak 5/0 lub 6/0. Co do koloru to tak jak wspomniałem wcześniej uzależniam to od panujących warunków. W pudełku obowiązkowo muszę mieć kolor niebiesko-biały czyli tzw. Policjant. W gronie moich ulubionych kolorów są także perłowy, fluo żółty no i przede wszystkim brązowy. Najczęściej przynętę prowadzę jigując tuż nad dnem. Co kilka rzutów przynętę staram się prowadzić dość agresywnie z krótkimi przerwami. Tą przynętę cenię jeszcze z jednego powodu… jest to przynęta uniwersalna i mam ją również w pudełku z przynętami na sandacza i na okonia. Polecam tą przynętę każdemu wędkarzowi. Przekonali się do niej moi koledzy i mam nadzieję że i Wy się przekonacie!
Streamer muchowy na szczupaka
Jest to stosunkowa „młoda” przynęta jeśli chodzi o spinning, bo muszkarze stosują ją od dawna i to właśnie od tej metody powstała. Streamer zbudowany jest z włosów syntetycznych oraz plastikowego łebka z oczami który przypomina głowę ryby. Streamer nie posiada żadnego obciążenia co jest zaletą gdyż dowolnie możemy dobrać ciężar czeburaszki. Stosuję obciążenie wielkości od 5 do 12 gram. Stosuję tutaj czeburaszkę na grubym drucie z agrafką. Nie polecam stosować klasycznej czeburaszki bo nie wytrzyma ona starcia z dużym szczupakiem. Prowadzić przynętę możemy na wiele sposobów, np. zwijając szybko robiąc po drodze dwu, trzy sekundowe przerwy. Wówczas w opadzie włosy przynęty pięknie falują w toni dzięki czemu prezentuje się ona wybornie. Według moich doświadczeń przynęta jest najskuteczniejsza przy powolnym zwijaniu od czasu do czasu podbijamy ją agresywnie po czym pozwalamy jej ponownie opaść. Nasze szczupaki widziały już chyba wszystkie przynęty, dlatego warto posłać do wody coś innego. Jest to przynęta niezwykle skuteczna dlatego jeśli jej jeszcze nie macie to koniecznie uzupełnijcie swoje pudełko.
Jerk na szczupaka
Na majowe szczupaki wybór pada na 9 cm Dozera. Celuje w kolory naturalne między innymi malowane szczupaka lub okonia. Tak naprawdę jerka nie można źle poprowadzić i za to go cenię najbardziej!!! Przynęta przy jednostajnym prowadzeniu odjeżdża na boki robiąc szersze łuki. Przy energicznym podszarpywaniu szczytówką jerk robi nieregularne odbicia na boki imitując ranną rybę. Ponadto przynęta podczas opadu pięknie lusterkuje co dodatkowo prowokuje drapieżniki do ataku. Bardzo ważnym czynnikiem są ostre kotwice. Niezapominajcie o tym! Mój wybór pada na VMC, Gamakatsu lub BKK.
Fly jerk na szczupaka
Po tą przynętę bardzo często sięgam bo mi się po prostu podoba ale jak się okazuje nie tylko mi!!! Nie wiem co ma w sobie ale przyciąga mi zawsze duże szczupaki. Przynęta ta to połączenie streamera muchowego z twisterem. Flyjerka prowadzimy jak klasycznego jerka. Czyli podszarpujemy szczytówką naszej wędki dzięki czemu fly jerk odskakuje na boki w sposób nieregularny. Przynęta podczas pauzy wolno opada majestatycznie kołysząc się na boki, dzięki temu prowokuje do ataku kryjące się w roślinności drapieżniki.
Jak widzicie nie skupiałem się na kolorach ale tak jak wspomniałem wcześniej kolor dobieram do łowiska, pory dnia czy zachmurzenia. Dlatego optymalnie będzie jak w swoim wędkarskim pudełku będziecie mieć kilka kolorów z danej przynęty. Moje majowe wyprawy wędkarskie na szczupaka zawsze kręcą się w koło wymienionych wabików do czego i Was gorąco namawiam! Nie będziecie żałować!
Wszystkie przynęty przedstawione w powyższym zestawieniu, a także setki innych skutecznych przynęt na szczupaka znajdziesz oczywiście w naszym internetowym sklepie Nizel.pl
Szczupak w maju?
Szczupak w maju jest najbardziej aktywny, dlatego warto właśnie wtedy się nim zainteresować. Przynęty na majowe szczupaki powinny być również rozważnie wybierane dla lepszego efektu połowu. Szczupak w maju bardzo chętnie bierze na błystkę obrotową, przynęty gumowe, streamer muchowy, jerk, fly jerk oraz kilka innych. Jak widać, złowienie go, choć bywa naprawdę emocjonujące, wcale nie jest niemożliwe i warto czasem się troszkę wysilić, by ostatecznie zdobyć upragnione trofeum i zaskoczyć współtowarzyszy.
Serdecznie zapraszamy do zakupów !