Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Akcesoria, które musisz posiadać łowiąc okonie

2024-05-28
Akcesoria, które musisz posiadać łowiąc okonie

Wybierając się w poszukiwaniu okoni, powinieneś zabrać ze sobą kilka wg. mnie niezbędnych akcesoriów, dzięki którym łatwiej czy też wygodniej będzie Ci nad wodą. Jak wiadomo okonie to bardzo kapryśne ryby, dosyć często zmieniają swoje upodobania, więc dobranie się do nich stanowi dla wędkarza nie lada wyzwanie. Czasami o naszej skuteczności decyduje mały szczegół, a często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

FLUOROCARBON

Według moich doświadczeń najważniejszym elementem, bez którego nigdy nie zaczynam wędkowania jest fluorocarbon. Wiele razy sprawdzaliśmy jego skuteczność. W niewielu przypadkach nie robiło to zupełnie żadnej różnicy, na przykład jak wody była bardzo mętna czy też brudna. Z reguły zawiązanie na końcu zestawu fluorocarbonu poprawiało naszą skuteczność nad wodą i nie ważne jakie warunki panują na danym łowisku zawszę go zawiązuję. Średnice fluorocarbonu dobieramy do naszej linki głównej, ja zazwyczaj używam fluorocarbonu od Daiwy między 0.18mm, a 0.26 w zależności gdzie łowie i jakich ryb mogę się spodziewać. Czasami, gdy okonie są naprawdę wybredne i reagują tylko na mikro przynęty schodzę nawet do 0.14mm.

Przy łowieniu okoni sprawdzi się Fluorocarbon od JMC Adventure oraz J-fluorocarbon od Daiwa

GŁÓWKI JIGOWE

W naszych okoniowym „boxie” powinniśmy mieć też szeroki wybór główek jigowych na różnych hakach i gramaturach. Jak wspomniałem wyżej okonie to kapryśne ryby i czasem wystarczy „zejść” z gramatury o 1 lub 2 g i okonie zaczną chętniej pobierać naszą przynętę. Zazwyczaj gramaturę dobieramy do głębokości na jakiej łowimy, lecz w niektórych przypadkach szybszy lub wolniejszy opad decyduje o naszym sukcesie. Najbardziej uniwersalna gramatura główek to 2-3 g, która powinna sprawdzić się w większości akwenów o głębokości do 4 m.

Szczególnie chętnie używanymi przez okoniarzy główkami jigowymi są główki Micro od PassionX, wolframowe główki od MB Lures oraz Micro główki Mikado

HAKI

Warto mieć również różne rodzaje haków w naszym pudełku. Od haków prostych, które sprawdzą się w łowieniu z użyciem czeburaszki, po haki offsetowe jak łowimy w zaczepach lub tez haki z kolankiem, które sprawdzą się przy łowieniu dropshotem. Najważniejsze to wstrzelić się w gusta okoni i się idealnie dopasować. Czasami zwykłe „jigowanie” będzie dawać nam ryby, innym razem powolne prowadzenie przy dnie, a następnego dnia chętniej będą pobierały przynętę zawieszoną nad dnem, więc idealnie sprawdzi się dropshot. Rozmiary #4 i #6 to najbardziej uniwersalne wielkości haków, które warto mieć. Obsłużą one większość okoniowych przynęt o długości do 5 cm. Co do czeburaszek, to warto zaopatrzyć się na początek w najbardziej uniwersalne gramatury. Tak jak w przypadku główek jigowych, 2-3 g czeburaszki sprawdzą się w większości wód o głębokości nieprzekraczającej 4 m.

Szeroki wachlarz znakomitych haków okoniowych odnajdziemy w ofercie takich firm jak Gurza i Gamakatsu, które są gwarancją trwałości i jakości na najwyższym poziomie

NOŻYCZKI

Kombinując i bawiąc się często przewiązujemy swoje zestawy. Do tego niezbędne będą małe ostre nożyczki do przecinania naszej linki, najlepiej takie z małym „zadziorkiem”, dzięki którym będziemy mogli również rozgiąć kółka łącznikowe jak np. będziemy zmieniać haki czy też kotwiczki w woblerkach czy też cykadach.

Szukając małych, poręcznych nożyczek warto zwrócić uwagę na ofertę takich producentów jak Savage Gear czy Mikado. Znajdziemy tam wysokiej jakości akcesoria w przystępnych cenach

 

AGRAFKI

Kolejnym bardzo ważnym elementem są agrafki. Powinny być bardzo mocne, bo to często agrafka decyduje o sukcesie wyholowania ryby. Tutaj od lat używam agrafek JAN-TEX, na których nigdy się nie zawiodłem, nie straciłem ryby poprzez rozgięcie czy tez z innego przypadku. Jeżeli łowicie obrotówkami stosujcie agrafki z krętlikiem, żeby nie skręcało wam linki. Ja używam samych agrafek, ponieważ łowię przeważnie przynętami gumowymi.

Oprócz wspomnianych już kultowych agrafek JAN-TEX, przy łowieniu okoni sprawdzą się agrafki od JMC adventure

SZCZYPCE

Ostatni elementem, który powinniście zawszę ze sobą zabierać to małe szczypce, dzięki którym bezpiecznie wyjmiecie z pyska okonia przynętę. Czasem zdarza się tak, że połknie bardzo głęboko więc małe szczypce pomogą Wam bezpiecznie „obejść” się z rybą.

Dobrej jakości, niewielkie szczypce do wyhaczania okoni znajdziemy chociażby w ofercie takich producentów jak Mikado, Keitech czy Rapala.

Kończąc tę historie pamiętajcie, że najważniejsze jest to, aby kombinować i wstrzelić się w danym momencie w gusta okoni, które co chwile potrafią zmieniać swoje upodobania. I najważniejsze to jak najczęściej być nad wodą oraz dobrze ją czytać. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziecie na naszej stronie.

Eloo Patryk S.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 3770 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-11
Polecam
2024-10-10
Wszystko się zgadza
pixel