Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uzbroić przynętę gumową?

2024-03-18
Jak uzbroić przynętę gumową?

Cześć!


Wielokrotnie przeglądając media społecznościowe widuję pytania od początkujących wędkarzy na temat sposobów zbrojenia popularnych przynęt gumowych. Często też w zamówieniach internetowych widzę trudności z dobraniem główek jigowych/dozbrojek do kupionych wabików, stąd pomyślałem o krótkim wpisie wyjaśniającym pobieżnie temat.

 

Najpierw wyjaśnię sposób opisywania rozmiarówki haków przez producentów. Wyróżniamy numery #1, #2, #3 itd. oraz #1/0, #2/0, #3/0 itd. W pierwszym przypadku im większa cyfra po #, tym mniejszy jest hak. Kiedy natomiast pojawia się symbol ”/0”– rozmiar haka jest większy wraz z numerem. Powyższa zasada dotyczy także kotwiczek. W niewielkim stopniu problemem może być trzymanie różnych standardów u różnych producentów, czyli rozmiar opisany tak samo, może różnić się nieznacznie wielkością.

Porównanie wielkości haków Mikado Classic Jig

Ważną kwestią jest typ zbrojenia jaki stosujemy w różnego rodzaju przynętach. Ogólnie teoria mówi o tym, że gumy o pracy własnej zakładamy na główki jigowe, gumy bez pracy własnej – na haku do czeburaszki, długie pijawko/dendrobenopodobne wabiki na tak zwanych nedach, ale nie będzie błędem odwracanie tych zależności. Do średnich i dużych gum montujemy tak zwane dozbrojki, w różnych wariantach z jedną lub dwiema kotwicami. Nawet zestawy drop shotowe można wyposażyć w różne haki i zakładać na nie przynęty w różnych wariantach. Oprócz tego w Polsce zyskują na popularności wszelkie tokio rigi, carolina rigi, ale o nich może wspomnę innym razem.

Przynęta uzbrojona w hak z czeburaszką

Dobieranie rozmiaru haczyka do gumy polega na tym, żeby nie przesztywnić naszej przynęty. Ja osobiście lubię kiedy długość uzbrojenia nie przekracza 1/3 długości całego zestawu, w najgorszym przypadku, uznaję maksymalnie proporcje pół na pół np. hak #10 do niespełna 2cm nanomastera od Fishchasera, albo rozmiar #8/0 do Cannibala 15cm ze stajni Savage Gear, choć nie są to idealne rozwiązania.

Przykładowe zbrojenie klasycznymi głowkami jigowymi

Nanomaster najlepiej prezentuje się #12, Cannibal 15 świetnie współgra z główką 7/0 plus dozbrojka na kotwicy #2. Popularne rozmiary Keitech Easy Shiner 2” i 3” na okonie ubieram w #4 i #2 lub krócej, jeżeli mam brania ale zbyt delikatne, niemrawe. Fishunter Mikado 10,5 cm dobrze pracuje z główką #2/0 lub #3/0 a Ripper Syrena 12cm od Qubi Lures pasuje od #3/0 do #5/0. Wszystko od 15cm wzwyż dozbrajam kotwicą lub dwiema. Kwestia dozbrojek jest dużo łatwiejsza bo producenci przeważnie opisują do jakiej przynęty stosować ich produkty.

Keitech Swing Impact FAT w kolorze ELECTRIC CHART uzbrojony w klasyczną główkę jigową z dozbrojką

Waga główki jigowej – tutaj przeważnie nie ma problemów – dobieramy ją do warunków takich jak głębokość łowiska, typ czy wielkość przynęty oraz do tego czy łowimy w rzece czy w wodzie stojącej. Widywałem skutecznie łowione sandacze na 5 cm fishuntery z 20g główką i szczupaki na 24cm BullTeezy obciążane wkrętką 5g. Łowiąc sandacze czy okonie często trzeba kombinować nie tylko z wielkością i rodzajem wabika który oszuka te ryby, ale także z prędkością opadu a to właśnie waga główki determinuje tą cechę przynęty.

Elementem zbrojenia naszej przynęty jest też samo obciążenie. Czeburaszki które są łącznikiem oczka haka do czeburaszki bądź offsetowego i agrafki najczęściej wykorzystywane są w mniejszych gumach. Ja mocno z nich korzystam łowiąc na streamery szczupakowe. Duże wabiki szczupakowe ubrane w samą dozbrojkę najczęściej jednak dociążam wkręcanymi odważnikami od Daiwy lub Mikado bliżej środka niż przodu, żeby prezentacja w opadzie była bardziej w poziomie. Jeżeli chcę nieznacznie dociążyć dużą gumę której założyłem z przodu wkrętkę lub główkę jigową, wbijam z tyłu piny wolframowe od Mikado

Główka z wkrętką Savage Gear, wkręcane odważniki Daiwa, wolframowe piny do przynęt Mikado

Rig jig to nieograniczone możliwości obciążenia naszej przynęty z hakiem, możemy użyć ciężarków wolframowych lub ołowianych, okrągłych, podłużnych, w kształcie gruszki czy jakimkolwiek innym. W tej metodzie lubię stosować gumy z materiałów pływających a na agrafce zapinam dociążenie z wolframu.

Wyróżniamy też różne kształty główek jigowych. Najczęściej spotykamy zwykłe okrągłe główki, które nie wyróżniają się niczym szczególnym. Do tak zwanych „jaskółek” stosujemy już główki trójkątne lub wooble, żeby nadać im bardziej naturalną pracę. Kiedy zauważamy, że drapieżniki atakują nasze gumy z dna, warto spróbować „stand up”  z raczkiem lub kopytem albo typu ned z imitacją rosówki czy czerwonego robaka.

Rodzaje główek jigowych. Od lewej: okrągła, trójkątna, woobl, stand up, ned

Nieco inaczej ma się sprawa zbrojenia offsetowego. Stosuję takie zbrojenie w miejscach pełnych zarośli i zaczepów podwodnych. Dedykowane pod takie łowienie gumy mają odpowiednie nacięcie, które pozwala na wysunięcie schowanego ostrza w trakcie brania. Moim ulubionym duetem offsetowym jest  Westin ShadTeez Hollow 12cm + Hak offsetowy Mikado z wkrętem i obciążeniem 5g lub 7g w rozmiarze #5/0. Wspomniane wcześniej wcięcie determinuje rozmiar haka w nieco większych rozmiarach niż ma to u mnie miejsce w przypadku główek jigowych, ale nie wpływa to na jakość pracy całego zestawu, gdyż drut przeważnie jest poza zarysem gumy i jej nie usztywnia tak bardzo.

Sposoby zbrojenia gumy Libra Lures Embrion Twist Tail

Powierzchownie rozpisałem część metod zbrojenia przynęt miękkich oraz podałem przykłady dobierania rozmiarów dla ułatwienia zakupów internetowych. Należy pamiętać, że by skutecznie łowić drapieżniki, trzeba kombinować i używać wyobraźni, a czasami łamać stereotypy, dlatego wszystkie powyższe wskazówki są tylko pomocą. Na różnych zbiornikach w różnych sytuacjach może się sprawdzać coś zupełnie innego a doświadczonego wędkarza nic już nie zdziwi. Nam pozostaje być jak najdłużej i jak najczęściej nad wodą, żeby się tym doświadczonym wędkarzem stać.

Pozdrawiam, Maciej Kurpisz

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 2948 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Super przynęty, szybka realizacja. Polecam
2024-05-17
Wszystko tak jak powinno być, oby tak dalej :)
pixel