Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kleń (Squalius cephalus)

2021-03-16
Kleń (Squalius cephalus)

Charakterystyka

Ryba ta ciało ma wydłużone, walcowate, o ciemnostalowym lub zielonkowatym grzbiecie. Boki ma srebrzyste lub lekko złociste, natomiast płetwy brzuszne są koloru czerwonego lub czerwono- pomarańczowe. Ciało pokrywają duże szare łuski o czarnych brzegach. Drapieżnik ten charakteryzuje się szeroką głową oraz szerokim otworem gębowym. Pysk krótki, pozbawiony zębów posiada duże twarde wargi. Płetwa grzbietowa o miękkich promieniach na tej samej wysokości co płetwy brzuszne, natomiast płetwa ogonowa jest duża z zaokrąglonym płatem, co sprawia że kleń jest szybkim pływakiem. Przeciętnie dorasta  do 30-40 cm, maksymalnie do 80 cm i 4 kg wagi.

Występowanie klenia

Obszar występowania klenia obejmuje prawie całą Europę a także Azję Mniejszą i Zakaukazie. W Polsce klenie żyją wyłącznie w rzekach i jeziorach przepływowych. Występują niemal we wszystkich odcinkach rzek. Od dużych rzek pstrągowych po ujście rzek nizinnych do morza. Spotkać go możemy w zbiornikach wodnych o średnim nurcie. Mała zawartość tlenu w wodzie nie stanowi dla niego problemu. Często jednak wchodzi w górę rzek docierając do „krainy pstrąga”, gdzie osiedla się na odcinkach o słabszym prądzie lub w ujściach odnóg rzek. Żyje w niewielkich stadach. Chętnie przebywają w miejscach rzek, gdzie dno jest piaszczyste, żwirowate lub mulisto-piaszczyste. Można jest spotkać kilka metrów powyżej przelewów wodnych i jazów piętrzących wodę oraz wszędzie tam, gdzie wartki nurt tworzy tzw. wsteczne prądy a także w pobliżu gałęzi, pali i innych wodnych przeszkód.

Okres ochronny i rozród klenia

W Polsce kleń nie podlega czasowej ochronie i można go łowić przez cały rok przestrzegając jedynie wymiaru ochronnego, który wynosi 25 cm. Kleń trze się od kwietnia do czerwca. Samica składa od 20 000 do 100 000 ziaren ikry. Ikra przylepia się do roślin lub kamieni. W tym okresie samce pokryte są wysypką tarłową- białymi rogowatymi wypustkami. Po około tygodniu wykluwają się larwy o długości około 2 mm.

Odżywianie

Jest rybą wszystkożerną. Oprócz drobnej fauny wodnej i ryb chętnie zjada żaby, chrząszcze, algi, glony, dojrzałe owoce np. czereśnie, wiśnie, śliwki mirabelki oraz produkty zbożowe.

Sposoby łowienia klenia

Wyróżniamy dwie główne metody połowu klenia:

Pierwszym z nich jest metoda muchowa - wielu zwolenników wędkarstwa muchowego łowi klenie muchówkami nawet w rzekach centralnej Polski. Do połowu klenia używa się dużych mokrych much w kolorze brązowym lub czarnym, much suchych, nimf oraz stremerów wykonując rzuty w poprzek nurtu penetrując wodę w okolicach zwalonych pni, podmytych korzeni lub niewielkich skupisk wodnej roślinności np. grążeli. Dobrymi kleniowymi muchami są rozmaite chruściki, palmery oraz muchy z grubymi tułowiami.

Drugim sposobem jest metoda spinningowa – Do metody tej używamy wędek light i medium light. Preferowaną przez wędkarzy długość wędki waha się w przedziale 220 – 270.  Kołowrotki, które z powodzeniem stosujemy do tej metody są wielkości 2000 – 3000. W tej metodzie możemy używać żyłki lub plecionki i uzależnione jest to od preferencji wędkarza. Co do żyłki to średnica żyłki waha siew przedziale 0,12-0,16, natomiast plecionki 0,04- 0,08.  Gdy w łowisku są duże klenie  zalecamy używania górnych granic podanych linek.

Przynęty na klenia:

W przypadku metody spinningowej warto wybrać woblery imitujące owady oraz błyski obrotowe, czy wahadłowe  Po krótce opiszę kilka z nich:

Woblery bezsterowe śmużaki

Prace tym przynętom nadaje się za pomocą wędziska wedle uznania. Najskuteczniejsze jednak jest spławianie z nurtem, jednocześnie wprawiamy w drgania szczytówkę zwijając luz linki. Drgania te są naprawdę minimalne. Czasami jednak prowadzić trzeba smużaka ,,agresywniej” czyli, tak aby przynęta na wodzie robiła skoki po około 3 – 5cm lub ściągamy jednostajnie zwijając, smużak tworzy wówczas smugę stąd jego nazwa.

Smużaki Stanisława Mallka to jedne z najskuteczniejszych przynęt na klenia jakimi mieliśmy okazję łowić.

Mopiki 

Mopiki zwane są także mikro jigami. W rzece prowadzenie tej przynęty polega na wykonaniu rzutu na przeciwległy brzeg i przy zamkniętym kabłąku przyciągamy przynętę w nurt rzeki, następnie przytrzymujemy mopika w nurcie. Skutecznym sposobem jest również gdy przynętę rzucimy pod prąd, a następnie sprowadzamy przynętę z prądem zwijając luz linki.

Mikro jigi to uniwersalna przynęta stworzona przez Wędkarską Polskę, która świetnie sprawdza się przy połowie klenia.

Woblery kleniowe

Jest to zdecydowanie najszersza grupa przynęt kleniowych. W ofercie znajdziecie Bromby, Bullety, Chrabąszcze, Osy, Marmurki, Narybki kleniowe, i wiele innych. Sposób prowadzenie woblerów jest podobny ale ich praca czy głębokość zanurzenia jest różny dlatego po szczegółowe opisy zapraszamy na naszą stronę.

Marmurki jaziowo-kleniowe od Kornela Słabego to jeden z wielu przykładów skutecznego woblera kleniowego.

Błystki wahadłowe na klenia

Wahadełka możemy prowadzić na wiele sposobów. Pod nurt możemy prowadzić powoli, co chwilę cofając szczytówkę wędki o 10-20 cm. Tym sposobem wahadło będzie pracować góra-dół. Zwijając przynętę z nurtem podszarpujemy szczytówką, jednocześnie mając ją lekko skierowaną ku górze. Wahadło będzie pracowało góra-dół, jednocześnie lekko odbijając na boki. Możemy ją prowadzić w sposób jednostajny zwalniając lub przyspieszając zwijanie linki.

Jeżeli mowa o błystkach wahadłowych na klenia to produkty sygnowane marką Madey nie mają sobie równych.

Błystki obrotowe na klenia

Przy połowie kleni wykorzystujemy obrotówki od rozmiaru 00 do numeru 2. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz lekkich skrzydełek, obrotówki te świetnie nadają się zarówno do prowadzenia z prądem jak i zatrzymywania przynęty podczas ściągania pod prąd. Do połowu kleni polecamy stosować obrotówki zwłaszcza w ciepłych porach roku.

Błystki obrotowe Bartosza Madeja (Madey) to produkt najwyższej jakości i jedne z najmniejszych obrotówek dostępnych w regularnej sprzedaży w Europie.

Cykady na klenia

Cykada ma doskonałą drobną pracę, która przenosi się na wędkę, co jest bardzo charakterystyczne dla tego typu przynęt. Dzięki temu nawet najmniejsze trącenie przez rybę natychmiast czujemy na wędzisku. Jednym ze sposobów prowadzenia cykady jest jednostajne prowadzenie przynęty. Po rzucie wprawiamy w ruch przynętę kręcąc korbką kołowrotka, od czasu do czasu przyspieszamy, bądź zwalniamy jej pracę. Innym sposobem jest przytrzymanie cykadki w nurcie rzeki delikatnie podszarpując  tylko szczytówką.

Jeżeli z cykadą na klenia to tylko tymi stworzonymi przez Piotra Siwka. Fantastyczne wykonanie i ciekawa praca.

Klenie najlepiej żerują w okresie wiosenno-letnim. Zachęcamy aby w Waszym pudełku wędkarskim znajdowało się choć kilka wymienionych przynęt, ponieważ klenie bywają dość kapryśne. Pamiętajcie aby na wytypowane przez siebie miejsc podchodzić bardzo ostrożnie, ponieważ mówi się że kleń ma oczy w każdej łusce dlatego jest bardzo płochliwy.

Kleń ryba - jak się z nim obchodzić?

Kleń – ryba, która zbiera się w dużych ławicach w nizinnych rzekach i strumieniach. Należy do rodziny karpiowatych i wygląda bardzo podobnie do nich, ale jest większy i ma bardziej czerwone płetwy. Kleń, ryba niepodejmująca większych wędrówek, jest dobrym celem dla tych, którzy cenią sobie połów w okolicach jezior. Jest to także ryba wszystkożerna – włączając w to małe osobniki własnego gatunku. Ryba ta nie cieszy się wielką popularnością, ponieważ jej smak doceniają jedynie koneserzy tego gatunku.

Te i wiele innych przynęt kleniowych znajdzie na stronie naszego sklepu.

 Serdecznie zapraszamy!

AutorNizel.pl Team
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 3152 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Szybka i sprawna realizacja zamówienia.
2024-06-19
Elegancko ryby bioro
pixel