Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Letnie okonie – TOP 5 przynęt wg Patryka

2024-06-06
Letnie okonie – TOP 5 przynęt wg Patryka

Latem, gdy temperatura jest wysoka a szczupaki mało aktywne wybieram toniowe lub powierzchniowe łowienie okoni. Delikatny kij w ręku, odpowiednio dobrana miejscówka oraz przynęta i zaczyna się zabawa. Okonie przez dłuższy okres dnia są na żerowaniu więc wystarczy się wstrzelić i możemy naprawdę fajnie połowić. W letnim łowieniu szukamy ich w toni lub też przy powierzchni. Przedstawię Wam moje TOP 5 przynęt, których używam podczas letniego łowienia.

WOBLERY DO TWITCHINGU

Wobler twitchingowy – to mój numer 1, jeżeli chodzi o większe okonie. Można go prowadzić na wiele sposobów, po prostu zwijając, delikatnie podszarpywać lub mocno i energicznie „tłiczować” (3 mocne szarpnięcia i pauza) – ten ostatni sposób lubię najbardziej. Agresywne prowadzenie 1-1,5 m pod powierzchnią daje mi zawszę najwięcej ryb oraz największe osobniki, a brania to czysta poezja. Najlepiej sprawdzającym się u mnie woblerem jest Daiwa Tournament 7 cm.

Król twitchingowych woblerów na okonia - Daiwa Tournament 7 cm w najpopularniejszych kolorach: KIBINAGO, LAZER RED, MATT AYU

JASKÓŁKI OD URBANKA

Jaskółki „real fish” od Irka Urbanka. Tych przynęt chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. U mnie ładnie namieszały i od zeszłego sezonu nie wyobrażam sobie pójścia na okonie bez tych „cukierków”. Idealne odwzorowanie prawdziwych rybek (płoć, krąp czy ukleja itp.) tworzy przynętę idealną. Jeżeli je dobrze uzbroimy, w wodzie działają cuda. Ja osobiście ucinam „głowę” przynęty i stosuje trójkątne główki jigowe, często w ciekawych malowaniach. Delikatne „jigowanie” w toni oraz zaprezentowanie realistycznej przynęty jest kluczem do sukcesu.

Klasyka klasyki - Jaskółki z pracowni rękodzielniczej Ireneusza Urbanka - Płoć, Ukleja i Krąp

POPPERY

Popper – jeżeli widzę, że okonie atakują drobnice przy powierzchni od razu do wody leci popper. Ten powierzchniowy wobler, przy lekkim szarpnięciu robi na tafli wody delikatne „plum”, gdy okonie są na żarciu od razu się nim interesują i atakują bez zastanowienia. Zdarza się, że nie trafiają w przynętę ale to wszystko dzieję się na naszych oczach, dlatego jest tak widowiskowe. Polecam każdemu, aby spróbował powierzchniowego łowienia. Przy popperach grają mi przeważnie 2 modele, których z powodzeniem używam. Jest to 3d Popper od Savage Gear oraz Popper Kornela Słabego.

Okoniowe kilery - Popper 3D Minnow w kolorze PINK HEAD oraz Popper Jazgarz od Kornela Słabego

CYKADY

Cykada – ta przynęta to klasyka gatunku. Szybko prowadzona z delikatnym opadem potrafi w wodzie zdziałać cuda. Podczas zwijania delikatnie migocze w wodzie co prowokuje okonie do ataku. Brania są pewne i mocne co daję dużo frajdy z łowienia nawet nie dużych ryb. Tutaj bez dwóch zdań polecam Spinmada.

Niezawodne okoniowe cykady od Spinmad - Amazonka, Ćma i Hart

RIPPERY

Małe rippery – to chyba ma każdy w swoim pudełku, bez zwracania większej uwagi na producenta. Niewielka imitacja „małej rybki” z kopytkiem na końcu zawsze będzie skuteczna podczas łowienia okoni. U mnie najbardziej sprawdzają się Minimastery 5 cm od Fishchasera, Shadteezy Slimy 7,5 cm od Westina oraz płocie od Ireneusza Urbanka.

Niezawodne gumy na okonia Minimaster 5 cm od Fishchasera, Shadteez Slim 7,5 cm od Westin'a oraz Płoć Ireneusza Urbanka

Jak wspomniałem w ostatnim blogu okonie to bardzo kapryśne ryby, które co chwile zmieniają swoje upodobania. Należy więc dużo kombinować nad wodą aby łowić je z powodzeniem. Przedstawiłem Wam moje top 5 przynęt, bez których nie wybieram się na letnie okonie. Pamiętajcie, aby dużo kombinować z techniką oraz rodzajami przynęty.

Elooooo Patryk S.

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 3132 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-17
Wszystko zgodne z opisem szybka realizacja
2024-06-17
Wszystko ok
pixel