Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Moje TOP 10 najlepszych spinningowych przynęt na klenia w roku 2022

2022-07-19
Moje TOP 10 najlepszych spinningowych przynęt na klenia w roku 2022

Ach ten kleń… Kleń to bez wątpienia moja ulubiona ryba, do łowienia w okresie czerwiec – sierpień. Żadnej innej rybie, nie poświęcam tyle czasu właśnie w tym okresie co tym pięknym sportowym rybom. Cenię tą rybę z kilku względów, ale przede wszystkim za mądrość oraz widowiskowość brań. Nie ma nic piękniejszego niż wynurzająca się duża ryby z dołka spod samych nóg i zasycającą przynętę jak odkurzacz swoim wielkim pyskiem. Generalnie latem staram się dużo łowić przynętami powierzchniowymi, nie tylko klenie, ale i okonie czy bolenie przy użyciu poperów, ale o tym napisze w innych blogach.

Zanim przejdę do moich ulubionych przynęt, napiszę jeszcze dwa słowa jakim sprzętem obsługuję te przynęty. Wędka –  zmuszony byłem znaleźć nową wędkę, ponieważ poprzednią najnormalniej w świecie złamałem… no cóż tak bywa. Mam to szczęście, że współprowadzę sklep i mam możliwość „pomacania” masę wędek. Mój wybór padł na Dam Efezett Z1 – 210cm o c.w. 2-8. Czułość, szybkość i ugięcie sprawiło, że przypadła mi do gustu. Obawiałem się tylko jednego, że ta wędka nie poradzi sobie z naprawdę dużym kleniem. Nic bardziej mylnego!!! Wędka bez problemu poradziła sobie z kleniem blisko 60 cm, a dokładnie 59 cm, co jest przy okazji moją życiówką. Następny krok to już upragniona sześćdziesiątka! Podsumowując wędkę ogromnie ją polecam. Co do kołowrotka to używam Daiwę Caldia w rozmiarze 2500 – spisuje się doskonale. Oczywiście jest wiele kołowrotków, które sobie bez problemu poradzą jak np. Legalis, Exceler, Regal, Freams, czy Stradic.

Plecionka – niezawodna, którą używam już od kilku lat to Daiwa Tournament w rozmiarze 0,08. Testowałem wiele plecionek, ale jak już zatrzymałem się właśnie na tej to już więcej nic nie potrzebuję. Nigdy mnie nie zawiodła, także polecam ogromnie. Do kleniowania nie używam flurocarbonu, a jedynie plecionkę wiąże do agrafki firmy Jantex w rozmiarze 24 lub 22 – również mnie nigdy nie zawiodła, czego nie mogę powiedzieć o innych firmach, których nazw nie będę przytaczał. To by było w zasadzie wszystko jeśli chodzi o sprzęt i już możemy przejść do najważniejszego czyli do przynęt.

Kolejność przynęt będzie przypadkowa, no może po za pierwszą trójką, bo bez dwóch zdań po te przynęty sięgam najczęściej niemniej jednak pozostałe przynęty  są dla mnie bardzo ważne, ponieważ są to przynęty do zadań specjalnych, ale to opiszę niżej.

Moje top 10

10)  Bromba od Huntera

Klasyka jeśli chodzi o przynęty na klenia. Skuteczna w każdym rozmiarze. Ja natomiast sięgam po te największe Bromby z bardzo ważnej przyczyny mianowicie dzięki skupionej masie Bromby latają na duże odległości. Bromba posiada ster dzięki któremu robi charakterystyczną smugę. Na Brombę złowiłem swojego pierwszego klenia dlatego chyba też tak chętnie sięgam po niego, a skoro daje klenie to co chcieć więcej.

9) Wobler Mamba od Imago Lures

Jednym słowem selektywna przynęta, która daje klenie 40+. W zasadzie nie łowi małych kleni z tego względu, że jest dość duża jak na kleniowe przynęty. Przynęta posiada ster dzięki czemu smuży delikatnie po tafli wody. Zwarta konstrukcja sprawia, że dorzucimy w każde miejsce gdzie potencjalnie może znajdować się kleń. Mamba jest stosunkowo młodą przynętą - na rynku pojawiła się w zeszłym roku, ale od razu wiedziałem, że przynęta będzie bardzo łowna.

8) Wobler Pływak Żółtobrzeżek

Cenię tą przynętę za jej uniwersalność, co to znaczy? Możemy prowadzić ją na dwa sposoby. Jeśli kij uniesiemy szczytówką skierowaną do góry przynęta będzie smużyć po powierzchni wody. Drugim sposobem jest gdy szczytówkę skierujemy do dołu, i zaczniemy zwijać przynętę, wówczas żółtobrzeżek zaczyna nurkować, a gdy przestajemy kręcić korbką przynęta zaczyna wypływać – tak właśnie zachowuje się pływak w swoim naturalnym środowisku. Oczywiście nie trzeba chyba wspominać, że dzięki temu jest to łakomy kąsek.

7) Salmo Lil Bug

Bardzo ciekawa przynęta, która powinna przypaść Wam do gustu. Przede wszystkim z tego względu, że dzięki swojej skupionej masie pokonuje bardzo duże odległości. Druga sprawa i podejrzewam, że nie każdy o tym wie, ale Salmiaczek posiada wbudowaną grzechotkę. Dźwięk jaki wydaje w czasie pracy przypomina jakby skorupa owada szeleściła co bez wątpienia przekłada się na brania.

6) Siek Bzyk

Całego mojego zestawienia jest to jedyna przynęta typowa pracująca pod lustrem wody. Trzeba ją mieć w pudełku, bo czasami trzeba woblera przytrzymać trochę dłużej nad dołkiem gdzie kryją się klenie. Siek Bzyk to już klasyka wśród przynęt na klenia czy jazia. Bzyk schodzi na głębokość około 50 cm także jest to idealna przynęta na małe i średnie rzeki. Praca przynęty jest dość wyczuwalna na kiju co osobiście bardzo cenię.

5) Wobler Hopper czyli pasikonik od Imago Lures

Smużak Hopper, czyli wierna imitacja naturalnych rozmiarów jednego z gatunków pasikonika, który bardzo licznie występuje w naszym środowisku. To jest bardzo ważna informacja, ponieważ powinniśmy łowić tym co tak naprawdę nas otacza i jest naturalnym pożywieniem ryb. Hopper tak jak wszystkie przynęty smużące może być prowadzony na różne sposoby. Z prądem, pod prąd, po łuku czy też w poprzek nurtu.

4) Mikrus od Jakuba Dwojaka

Bardzo ciekawa propozycja przede wszystkim dlatego, że jest bardzo uniwersalna, a przy tym bardzo skuteczna przy łowieniu jazia i kleni. Cenię tą przynętę z tego względu, że można ją smużyć jak kij uniesiemy do góry, a pięknie będzie penetrować dołki jeśli kij skierujemy do dołu. Mikrus pięknie, drobno pracuje i ma mocno wyczuwalną pracę na kiju. Niepozorna przynęta, która po prostu daje mnóstwo ryb.

No i teraz moja ulubione przynęty i co ciekawe żadnej przynęty nie umieszczę na trzecim czy pierwszym miejscu. Te przynęty dają mi mnóstwo pięknych ryb i każda działa w różnych okolicznościach. Zależne przede wszystkim od warunków atmosferycznych, które panują w danym dniu lub warunki, które panowały dzień wcześniej – za chwile wytłumaczę co chce przez to powiedzieć.

No to zaczynajmy 3,2,1

Smużak Atrament

Stworzona przez Stanislawa Mallka – tak jak wspomniałem sięgam po tą przynętę dość często, co ciekawe najczęściej po dużych opadach deszczu. Dlaczego? Prosta sprawa - najczęściej łowię w lesie gdzie tych gnojaków , a dokładnie żuków gnojowych jest bardzo dużo, a po ulewnych deszczach cała masa spływa ich do rzeki ze skarp. Wykorzystuję tą sytuację i często posyłam właśnie Atrament do wody. Oczywiście, łowię tą przynętą nie tylko po deszczu, a również w słoneczne dni. Tutaj odsyłam na nasz kanał YT gdzie siada na tą przynętę piękny kleń 50+

Kolejną przynętą z trójki jest …

Trzmiel również spod rąk Stanisława Mallka  

Jest to przynęta typowo smużąca bezsterowa. W sumie jak wszystkie przynęty od Stasia Mallka. O pracy tych przynęt powiedziałem już wszystko czy to w filmach czy to opisach na naszej stronie, na którą serdecznie zapraszam. Wracając do trzmiela, to w miejscach w których łowię trzmiela jest bardzo dużo, co oczywiście wykorzystuję i często posyłam go do wody, co przekłada się na piękne ryby. Przynęta mocno selektywna co bardzo cenie. Co mam na myśli pisząc selektywna? Chodzi o to, że małe klenie czyli poniżej 30 cm do niej nie startują, bo jest dla nich za duża.

No i przyszła kolej na ostatnią przynętę, po którą sięgam najczęściej, chodzi oczywiście o …

Szerszenia.

Producentem tych przynęt jest również Stanisław Mallek. Szerszeń jest oczywiście również smużakiem bezsterowym. Ta przynęta pasuje mi najbardziej ponieważ odpowiada mi jej waga oraz wielkość. Szerszeń jak do tej pory dał mi najwięcej dużych kleni i już dwa razy dał mi jak do tej pory życiówki jeden kleń mierzył 57,5 cm a drugi 59cm co jest tym samym moim rekordem życiowym w tym gatunku. Pozostaje już teraz magiczna granica 60cm… To już wszystkie przynęty, które uważam że warto mieć w swoim pudełku. Jak widzicie wystarczy mieć ich 10 i spokojnie te przynęty mogą zapewnić Wam piękne ryby – oczywiście pod jednym warunkiem klenie muszą występować w Waszej rzece.

Przy okazji zapraszam na nasz kanał na YouTube gdzie omawiam i pokazuję jak złowić grubego klenia - https://youtu.be/UHqN73SyfRc Trzymam kciuki abyście złowili swoją upragniona rekordową rybę. Wyżej wymienione przynęty znajdziecie oczywiście w naszym sklepie spinningowym - www.nizel.pl

Pozdrawiam serdecznie

Michał Nizel

Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 3774 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-12
Polecam
2024-10-10
Pozytyw na maxa
pixel