Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Narzędzia wędkarskie

2021-10-16
Narzędzia wędkarskie

Wybierając się nad wodę zabieramy ze sobą przygotowaną wędkę, podbierak, torbę bądź pudełko z przynętami, agrafkami i tym podobnymi drobnymi akcesoriami. W zasadzie mogło by się wydawać że to nam w zupełności wystarczy, lecz jest jeszcze jedna grupa sprzętu, którą powinniśmy mieć ze przy sobie na wędkarskiej wyprawie. Mowa o narzędziach wędkarskich, czyli produktach, które prawdziwy spinningista ma zawsze przy sobie. Poniżej opiszę kilka przykładowych pozycji, które na pewno wam się przydadzą.

Nożyczki do żyłek i plecionek

Pierwszą rzeczą, która z pewnością ułatwi Wam życie są nożyczki do przecinania żyłek i plecionek. Dla dobrych jakościowo nożyczek wędkarskich grubość plecionki nie ma większego znaczenia - świetnie poradzą sobie nawet z linami na grube ryby. Nożyczki Savage Gear widoczne na zdjęciu poniżej posiadają także praktyczny dodatek - ich konstrukcja pozwala na łatwe rozwieranie kółek łącznikowych co będzie miało znaczenie dla wędkarzy, którzy sami zbroją swoje przynęty. Polecamy Wam także nożyczki do plecionek firmy Daiwa, Westin oraz Rapala - wysoka jakość produktu nie zawiedzie Waszych oczekiwań.

Cieńkie szczypce do wyhaczania

Drugą rzeczą są cienkie i długie szczypce do wyhaczania ryb. Jak wiadomo głodna ryba potrafi głęboko połknąć naszą przynętę i wtedy zaczyna się problem jak wyciągnąć hak lub kotwicę nie raniąc przy tym naszej zdobyczy. Widziałem już osoby, które w takiej sytuacji nie miały tego prostego narzędzia i zazwyczaj skutkowało to uszkodzeniem skrzeli, co nie dawało rybie szans na przeżycie. Szczypce te są różnych długości i w zależności od gabarytów tego akcesorium mogą posłużyć przy łowienia mniejszych jak i tych nieco większych drapieżników drapieżników. 

Szczypce do wyhaczania dużych ryb

Do większych drapieżników, bądź tych mocno uzębionych jak na przykład szczupaki użyjemy „grubych” szczypiec do wyhaczania. Są one znacznie dłuższe oraz wytrzymalsze od poprzednich, oraz posiadają antypoślizgowe uchwyty, co pozwoli nam w tym wypadku także zachować bezpieczeństwo, ponieważ jak wiadomo niektóre ryby posiadają zęby, które mogą nam wyrządzić niemałą ranę na rękach. Wiele egzemplarzy szczypiec mają zintegrowane obcinaczki do linki, które w niektórych przypadkach mogą przeciąć nawet stalowy drut. Największe szczypce mają od 30 do 40cm długości co pozwala uwolnić nawet najgłębiej połkniętą przynętę z paszczy ponad metrowych szczupaków. Wybierając się na naprawdę duże ryby nigdy nie zapominaj o szczypcach do wyhaczania.

Obcęgi do cięcia haków i kotwic

Co w wypadku, gdzie mimo iż jesteśmy wyposażeni w szczypce ryba jest mocno wpięta w skrzela i nie ma możliwości wyciągnięcia kotwicy bez ich uszkodzenia? Z pomocą przychodzą wtedy obcęgi, dzięki którym z łatwością przetniemy wystającą część haka posiadającą zadzior, co w znacznym stopniu ułatwi nam bezpieczne wyhaczenie ryby. Są one także bardzo przydatne, gdy jesteśmy na przykład na łodzi, mamy daleko do brzegu, a właśnie w rękę wbił nam się hak. Wyciągnięcie go w momencie gdy wbił się już zbyt głęboko jest niemożliwe bez poważnych uszkodzeń ciała. Jednak kiedy posiadamy takie obcęgi możemy obciąć koniec haka z zadziorem, co pozwoli nam na znacznie bezpieczniejsze wyciągnięcie go z ciała. 

Multifunkcyjne szczypce wędkarskie

Ostatnim narzędziem, które z pewnością pomoże nam w wielu sytuacjach są multifunkcyjne szczypce. Są one wyposażone w otwieracz do kółek łącznikowych umiejscowiony na końcu szczypiec, obcinak do grubych żyłek, bądź stalek, oraz specjalne punkty do zaciskania tulejek w różnych rozmiarach. Dzięki nim będziemy mogli samemu tworzyć, dozbrojki i wiele innych zestawów. W wielu wyprawach wędkarskich takie multifunkcyjne narzędzie wędkarskie może zastąpić kilka innych dlatego jest to bardzo popularne akcesorium zwłaszcza dla tych mniej zaawansowanych wędkarzy.

Wszystkie opisane wyżej produkty są jednymi z najważniejszych narzędzi, jakich potrzeba nam podczas wypadów na nasze ulubione łowiska. Trzeba pamiętać jednak, że pod nazwą „narzędzia” znajdziemy dużo więcej produktów, takich jak na przykład klipsy magnetyczne, miarki oraz maty, noże wędkarskie, ostrzałki i wiele więcej tym podobnych. Polecam sprawdzić pełną ofertę naszych narzędzi wędkarskich, którą znajdziecie w naszym sklepie spinningowym.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 2983 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Zgodnie z 0pisem szybką przesyłka. OK
2024-05-22
Super sklep, szczerze polecam.
pixel