Plecionki wędkarskie
Jakiej firmy, jaka grubość, jaka na stałą szpulę – jaka na multiplikator? – te i inne pytania bardzo często kierowane są w naszą stronę. W tym artykule postaram się Wam w pewien sposób naświetlić ten temat.
Plecionek wędkarskich na rynku jest całe mnóstwo, większości nigdy nie miałem w dłoni wiec przedstawię kilka modeli, których sam używam. Co firma to inna opinia, jednym się sprawdza dany model natomiast drugim nie koniecznie. Każdy wędkarz ma swoje oczekiwania i doświadczenia z i nie sposób tego kwestionować. Poniżej opisze Wam linki, z którymi „spędziłem” trochę czasu i mogę je polecić.
Jaka plecionka na szczupaka?
Zacznijmy od przynęt jakimi będziemy operować. Łowiąc „pajki” na przynęty średniej i dużej wielkości (18-30cm) warto zastosować grubą linke, tu już nie ma żartów. Często nasze przynęty przekraczają granice 100g, więc aby bezpiecznie wyrzucić i prowadzić taki wabik musimy stosować plecionkę o średnicy co najmniej 0,18mm do nawet 0,30mm.
Jaka plecionka na multiplikator, a jaka na stałą szpule?
Łowiąc ciężkimi przynętami z multiplikatorem powinniśmy zastosować plecionkę, która nie jest zbyt gładka i cienka. Często kupujemy przynęty, które kosztują nas kilkadziesiąt złotych, więc aby uniknąć utraty przynęty podczas tzw. „brody” i odstrzału linki musimy łowić naprawdę grubo. Do takiego łowienia używam budżetowej plecionki od Mikado „Nihonto” 0,26mm, która spełnia swoje zadanie. Do trochę lżejszego łowienia w zupełności wystarczy 0,16-0,18mm, tutaj mam nawiniętą Daiwa J-Braid.
Jaka na okonia, klenia i pstrąga?
Do takiego łowienia używam plecionek od firmy JMC. Testuje je od ponad roku i złego słowa powiedzieć nie mogę. Wykonane są z najlepszych surowców, dzięki czemu nie rozciągają się i nie wchłaniają wody, przy czym są bardzo gładkie.
Łowiąc okonie stosuję 2 rozmiary plecionki, 0.4PE (łowiąc lekkimi przynętami na małych główkach jigowych) oraz 0.8PE (łowiąc trochę ciężej lub przy użyciu przynęt twardych tj. woblerów twitchowych).
Uganiając się za pstrągami lub kleniami używam średnicy 0.6PE z racji tego, że łowie na małych pomorskich "górskich" rzekach, w których jest pełno zaczepów, patyków - linka o trochę większej wytrzymałości na przetarcia sprawdza mi się idealnie.
Jaka na sandacza i bolenia?
Przy połowie tych drapieżników stosuje plecionkę Daiwa Tournament X8 EVO+. Powłoka tej linki zyskała większą ilość silikonu, dzięki czemu generuje mniejsze tarcie przy wyrzucie zwiększając osiągane odległości. Średnica jaką wybieram to przedział 0.12 – 0.14mm, wierzcie na słowo nic więcej nie potrzeba. Nie strzępi się, jest bardzo cicha i przy intensywnym eksploatowaniu nie traci swoich właściwości. Idealnie układa się na kołowrotku, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu.
Jaka plecionka na białoryb i microjigi?
Tutaj najlepszą plecionką z naszej oferty będzie bez dwóch zdań Prorex o średnicy 0.25PE od Daiwy. Jest to ekstremalnie cienka, japońska linka która bardzo dobrze sprawdzi się przy ultralekkim i finezyjnym łowieniu.
Dzięki temu, że jest bardzo cieniutka nie zakłóci nam pracy i pozwoli nam na doskonałe czucie naszej micro przynęty, na przykład „microjiga”.
Warto tutaj dodać, że są osoby, które tak lekkimi zestawami łowią wyłącznie na żyłkę. Takie rozwiązanie jest również odpowiednie z racji tego, że żyłka nie usztywni nam zestawu tak jak plecionka i jest bardziej rozciągliwa, co pozwala na jeszcze lepsze poprowadzenie naszego micro „wabika”. Osobom decydującym się na takie rozwiązanie polecam Gamakatsu G-line o średnicy 0.10 – 0.12mm.
Jaki kolor plecionki wybrać?
Po pierwsze kolor plecionki jest dla „Oka” wędkarza, nie dla ryby. Uważam, że nie ma żadnego wpływu na reakcje drapieżników na naszą przynętę. Z tego względu często wybieram kolor jaskrawy (fluo lub chartreuse) ponieważ często łowię w nocy, taka plecionka pomaga mi w obserwacji co dzieję się z moją przynęta. Z drugiej strony nie ma takiej plecionki, która po intensywnym użytkowaniu nie straci swojej barwy, więc jeżeli nie łowimy nocą lub w warunkach ograniczających znacznie widoczność warto wybrać kolor ciemny.
Nowość na rynku?
Właśnie dodaliśmy do naszej oferty plecionki od Savage Gear HD8 Silencer. Charakteryzują się bardzo cichą pracą, idealnie okrągłym przekrojem, dodatkową warstwą silikonu, dzięki czemu ma bardzo mocną wytrzymałość oraz jest odporna na przetarcia. Już za moment będę jej użytkownikiem, więc z recenzją musicie jeszcze chwile zaczekać.
Wyżej wymieniłem Wam plecionki, których używam i jestem z nich bardzo zadowolony. W zupełności spełniają moje oczekiwania dlatego myślę, że trafią i w wasz gust.
W naszej ofercie posiadamy również inne modele pelcionek, które sprawdzają się i są równie dobre. Ja skupiłem się na tych, które intensywnie eksploatuję, trafiły w moje potrzeby i mogę je spokojnie polecić każdemu.
Pozdrawiam
Patryk Nizel Team