Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pstrąg potokowy (Salmo trutta morpha fario)

2021-03-24
Pstrąg potokowy (Salmo trutta morpha fario)

Charakterystyka pstrąga potokowego.

Ryba ta zaliczana jest do ryb średniej wielkości. Ma wąskie lekko spłaszczone, silnie umięśnione ciało, wydłużona głowę , pysk podłużny oraz wielki otwór gębowy, który świadczy o jego drapieżnym charakterze. Górna szczęka jest nieznacznie dłuższa od dolnej. Zęby haczykowate ułożone są w dwa nieregularne rzędy. Pstrąg potokowy rzadko przekracza długość 60 centymetrów a jego masa nie przekracza 2,5 kg. Ubarwienie ciała zależy od środowiska, w którym ryba spędza większość swojego życia. W potokach o bardzo jasnym dnie pstrąg przybiera barwę biało srebrzystą z ledwo widocznymi stalowoszarym grzbietem i fioletowymi kropkami. Ale można również w naszych rzekach spotkać pstrągi ciemne, o grzbiecie prawie czarnym. Najczęściej spotykane i najpiękniejsze są ryby jednak o grzbiecie brązowym, połyskującym czasem zielenią lub błękitem, o złocistych bokach i  jasnokremowym brzuchu.  Płetwa ogonowa jest lekko wklęsła. Całe ciało może być nakrapiane czerwonymi i czarnymi cętkami. Czerwone cętki pojawiają się przede wszystkim na grzbiecie, bokach i głowie, czarne natomiast tylko na bokach. Małe potokowce podobne są do wszystkich ryb łososiowatych: łososi, troci i innych gatunków pstrąga- a nawet głowacicy.

W różnych rejonach Polski spotkać można także potokowce z charakterystycznymi wielkimi czerwonymi plamami i jaskrawymi barwami. Są to ryby pochodzące z zarybień, w branży rybackiej zwane duńczykami. Ta odmiana pojawiła się w naszym kraju około 20 lat temu, jak sama nazwa wskazuje, z ośrodków hodowlanych w Danii. Oprócz bardzo intensywnych barw, duńczyki charakteryzując się także bardzo szybkimi przerostami oraz łatwością w hodowli, dlatego często są one używane do zarybień. Niestety w wielu rzekach duńczyki wyparły nasze rodzime pstrągi. Niemniej trzeba pamiętać, że nadal jest to pstrąg potokowy.

Duńska odmiana pstrąga potokowego charakteryzuje się wielkimi czerwonymi plamami bocznymi i jaskrawymi barwami.

Ciekawostka jest to, że pstrąg ma doskonałe zdolności asymilacyjne- jego szata dopasowuje się do otoczenia i doskonale maskuje. Na całym świecie występuje ponad kilkadziesiąt gatunków pstrągów. W Polsce niestety tylko cztery gatunki: potokowy, tęczowy i źródlany oraz krzyżówka palii i pstrąga źródlanego - sparctic, przez niektórych mylnie nazywana palią. My skupimy się na opisie pstrąga potokowego.

Miejsce występowania pstrąga potokowego.

W Polsce pstrągi te występują w rzekach na północy kraju- szczególnie na Pomorzu oraz na południu, w górskich i wyżynnych wodach Karpat, Tatr, Jury Krakowsko-Częstochowskiej a także Dolnego Śląska. Pstrąg jest nazywany królem potoków górskich.

Rozród oraz okres ochronny pstrąga.

Przed tarłem grupują się i odbywają wędrówki na tarliska. Pstrągi trą się od października do grudnia i w tym okresie przemieszczają się w górny bieg potoków. Tam właśnie znajdują optymalne warunki i składają ikrę. W płytkiej, zimnej bogatej w tlen wodzie o żwirowatym podłożu samica w obecności samca kładzie się bokiem na dnie i gwałtownymi ruchami ogona tworzy zagłębienie dochodzące do 25 cm głębokości. W trakcie samego aktu rozrodu samiec i samica ustawiają się tak w dołku aby ich płatwy odbytowe znajdowały się obok siebie. Dopiero wówczas ryby jednocześnie wydalają porcję produktów płciowych: jaj i plemników. Po złożeniu ikry i otoczeniu jej przez plemniki samica żwirem zagrzebuje gniazdo. Po miesiącu do trzech – w zależności od temperatury wody wykluwają się larwy pstrąga.

Gdzie szukać pstrąga potokowego?

Pstrąg preferuje świeże rzeki o charakterze górskim z dobrze natlenioną wodą. Unika bezpośrednich promieni słonecznych i najczęściej przebywa w miejscach zacienionych. Możemy go znaleźć w spokojnych, głębszych miejscach oraz w szybkim nurcie, w niewielkich zagłębieniach i dziurach ze spokojniejsza wodą. Lubią one wody chłodne o szybkim prądzie i kamienistym lub żwirowym dnie. Prowadzą osiadły tryb życia. Ukrywają się w swoich stałych kryjówkach np. korzeniami podmytych drzew, w zagłębieniach dna i pod skałami. Pstrąg jest niezmordowany w poszukiwaniu pokarmu. Już od pierwszych dni swojego życia żywi się drobną fauną,  larwami owadów, pijawkami, małymi gadami wodnymi, rakami i  małymi mięczakami. Z czasem staje się łapczywym drapieżnikiem, nieustanne polującym na małe rybki, głowacze, strzeble, minogi. Również młodsi przedstawiciele tego samego gatunku nie są bezpieczni w towarzystwie pstrąga. Wyjątkowo chętnie  żywi się larwami chruścika.

Jak złowić Pstrąga potokowego?

Wyróżniamy dwa główne sposoby połowów pstrągów:

Pierwszym z nich jest metoda muchowa – jest wielu zwolenników wędkarstwa muchowego, którzy nie wyobrażają sobie innego sposobu łowienia tych przepięknych ryb. Pstrągi metodą muchową zazwyczaj łowi się wędkami, kołowrotkami oraz linkami  między 3, a 6 klasą. Do tej metody jako przynęt używa się oczywiście takich przynęt jak muchy suche, muchy mokre, nimfy oraz streamerów. W zależności od tego jakich przynęt używamy to do tego dostosowujemy wędziska.

Drugim sposobem jest metoda spinningowa – do metody tej używamy wędek light i medium light. Preferowaną przez wędkarzy długość wędki waha się w przedziale 220 – 270cm.  Oczywiście czasami używane są wędki  krótsze jak i dłuższe. Wszystko uzależnione jest od preferencji wędkarza. Kołowrotki, które z powodzeniem stosujemy do tej metody są wielkości 2000 – 3000. W tej metodzie możemy używać żyłki lub plecionki i uzależnione jest to również od preferencji i doświadczenia wędkarza. Co do żyłki to średnica żyłki waha się w przedziale 0,10-0,16, natomiast plecionki 0,04- 0,08.  Gdy w łowisku spodziewamy się dużych pstrągów  zalecamy używania górnych granic podanych linek.

Muchy to bardzo łowna przynęta na pstrągi potokowe. Na zdjęciu wabiki stworzone przez przez Wędkarską Polskę.

Jakie są najlepsze przynęty na pstrąga?

W przypadku metody spinningowej co do doboru przynęty jest stosunkowo łatwo, ponieważ pstrąg jest niezłym żarłokiem ale nie zawsze akurat zaatakuje przynętę, którą mamy na końcu zestawu. Dlatego w swoim wędkarskim pudełku musimy posiadać wiele rodzajów przynęt – kilka z nich wymieniliśmy poniżej:

Woblery pstrągowe

Tak naprawdę jest to zdecydowanie najszersza grupa przynęt pstrągowych. W ofercie znajdziecie przynęty naszych rękodzielników między innymi głowacze, roniny, shoguny, cierniki oraz coraz bardziej popularne twitche pstrągowe czy legendarne już salmo minnow. Sposób prowadzenie woblerów jest podobny ale ich praca czy głębokość zanurzenia jest różny dlatego po szczegółowy opisy zapraszamy na naszą stronę do konkretnej przynęty.

Pstrągowe woblery Hunter to według wielu wędkarzy jedne z bardziej skutecznych przynęt na tego drapieżnika.

Mopiki

Prawdziwy killer na pstrągi. Mopik swoim wyglądem przypomina larwę. W rzece prowadzenie przynęty polega na wykonaniu rzuty na przeciwległy brzeg i przy zamkniętym kabłąku sprowadzamy przynętę w nurt rzeki, następnie przytrzymujemy mopika w nurcie. Skutecznym sposobem jest również gdy przynętę rzucimy pod prąd, a następnie sprowadzamy przynętę z prądem zwijając luz linki. W tej przynęcie bardzo ważnym jest aby grać tą przynętą. Wędkarz przy tej przynęcie musi być aktywny i ciągle ją kontrolować.

Przypominające wyglądem larwę mopiki to prawdziwy

Przynęty gumowe pstrągowe

W naszej ofercie znajdziecie niezwykle skuteczne gumy. Przynęty imitujące larwy, widelnice, robaki czy innych żyjątek między innymi takich firm jak water king czy libra lures. Przynęty różnią się one swoją wielkością, kolorem czy zapachem. Sposób prowadzenie tych przynęt jest podobny i tutaj możemy się wykazać własną inwencją. Przynętę możemy zbroić w kilka sposobów między innymi tradycyjnie na główce jigowej czy też na czeburaszce. Przynęty możemy prowadzić z prądem jak i pod prąd dostosowując ciężar obciążenia do uciągu rzeki.

Małe gumowe przynęty na pstrąga przybierają postać widelnic, larw lub robaków. Na zdjęciu gumowe widelnice od Water Kinga.

Błystki wahadłowe na pstrąga

Szerokie spektrum kolorów jest kluczem do osiągniecia sukcesu. Najprościej mówiąc trzeba mieć kilka różnych wahadełek, ponieważ nigdy nie wiemy co w danym dniu pstrągom podpasuje. Wahadełka możemy prowadzić na wiele sposobów. Pod nurt możemy prowadzić powoli, co chwilę cofając szczytówkę wędki o 10-20 cm. Tym sposobem wahadło będzie pracować góra-dół. Zwijając przynętę z nurtem podszarpujemy szczytówką, jednocześnie mając ją lekko skierowaną ku górze. Wahadło będzie pracowało góra-dół, jednocześnie lekko odbijając na boki. Możemy ją prowadzić w sposób jednostajny zwalniając lub przyspieszając zwijanie linki.

Małe błystki wahadłowe sygnowane logiem Madey to bardzo skuteczna przynęta na pstrąga potokowego.

Błystki obrotowe na pstrąga

Podobnie jak to ma miejsce przy wahadłówkach, do łowienia pstrągów wykorzystujemy obrotówki w różnych kolorach. Najskuteczniejszymi obrotówki na pstrąga są w rozmiarze 00 do numeru 2. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów oraz lekkich skrzydełek, obrotówki te świetnie nadają się zarówno do prowadzenia z prądem  jak i zatrzymywania przynęty podczas ściągania pod prąd. Obrotówki przy połowie pstrągów polecamy stosować zwłaszcza w ciepłych porach roku.

Błystki obrotowe Bartosza Madeya to produkt najwyżej jakości - są to jedne z najmniejszych obrotówek dostępnych w regularnej sprzedaży w Europie i bardzo łowna przynęta pstrągowa.

Pstrąg potokowy a tęczowy – jakie są różnice?

Jeśli myślimy pstrąg potokowy a tęczowy, często mylimy je ze sobą. Ryby te często żyją obok siebie, więc jest to całkiem możliwe. Mimo to, pokrewieństwo między nimi jest dość dalekie, więc różnią się między sobą choćby zwyczajami. To co powinien wiedzieć każdy początkujący wędkarz, to pstrąg potokowy a tęczowy różnicą się przede wszystkim wyglądem. Pstrąg tęczowy posiada czarne kropki widoczne na boku ryby oraz na płetwie tłuszczowej, grzbietowej i ogonowej. Pstrąg potokowy z kolei nie posiada różowej wstęgi na linii bocznej.

To tylko niektóre wymienione przynęty. Niemniej jednak jesteśmy przekonani, że są to przynęty, które zapewnią Wam sukces.  Pstrąg jest dość trudną rybą do złowienia, bo w naszych wodach jest jej stosunkowo niedużo. Natomiast jak trafimy na dobry odcinek to możemy naprawdę wspaniale się z tą rybą pobawić czego z całego serca Wam życzę.

 

AutorNizel.pl Team
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 3152 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Polecam
2024-06-19
Elegancko ryby bioro
pixel