Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rugia – wędkarski raj dla prawdziwych łowców szczupaka

2021-01-20
Rugia – wędkarski raj dla prawdziwych łowców szczupaka

Rugia to niemiecka wyspa na Morzu Bałtyckim, w północno-wschodniej części Niemiec. Osobom nie związanym z wędkarstwem kojarzona głównie z pięknych klifów na półwyspie Jasmund, z przepraw promowych z miasta Sassnitz (w kierunku Danii, Szwecji) oraz z oceanarium w Stralslundzie, przez który musimy przejechać, aby dostać się na Rugię.

Dla wędkarzy, Rugia to przede wszystkim jedno z najlepszych łowisk w Europie, gdzie na jednym wyjeździe można połączyć łowienie ryb morskich i ryb słodkowodnych takich jak okoń, sandacz i szczupak. Ten ostatni to zdecydowanie ryba numer jeden, po którą głównie jedzie się na Rugię. W artykule opowiemy o naszym doświadczeniu zdobytym podczas kilku wypraw na szczupaki oraz o tym jak się przygotować do wyjazdu, jak łowić i jakie wiążą się z tym koszty.

Kiedy łowić szczupaki na Rugii?

Zdecydowanie najlepszym okresem wyjazdu na Rugię jest późna jesień lub początek zimy. Nic dziwnego, bo na Rugii możemy łowić do końca lutego, a jak wiadomo to czas „wielkiego żarcia” przed tarłem. Początek sezonu to także dobry czas na łowienie szczupaków, ale z naszego doświadczenia wynika ze jednak zimą łowi się więcej ryb niż wiosną.

Późna jesień to idealna pora do połowu dużych okazów szczupaka na Rugii.

Jak łowić szczupaki na Rugii?

Łowienie szczupaków na Rugii jest bardzo podobne do łowienia na szwedzkich szkierach, a zdecydowanie odmienne od wędkowania na większości polskich wód. Rugia to w głównej mierze, bardzo płytkie i rozległe zatoki, których głębokość rzadko kiedy przekracza 2m, a są miejsca gdzie łowi się na głębokości 50cm. Ze względu na specyfikę łowiska przeważa łowienie w tzw. „dryfie”. Polega to na ustawieniu łodzi prostopadle do kierunku wiatru, a poprzez dryfkotwę spowalniany jest swobodny dryf łodzi. Na rozległych zatokach, dryfy mogą mieć nawet długość liczoną w kilometrach i trwać kilkadziesiąt minut. Łowienie w dryfie to bardzo efektywny sposób pozwalający na obłowienie dużego obszaru i czasami tylko w taki sposób namierzycie ryby. Przy kilku braniach w jednym miejscu warto przerwać dryf, zakotwiczyć łódź i obłowić dokładnie dany obszar.

Rugia to w głównej mierze płytkie i rozległe zatoki o głębokości poniżej 2m a są nawet miejsca gdzie łowić można na 50cm.

Specyfika łowiska pozwala także na łowienie bez łodzi. Oczywiście łowienie z brzegu porośniętego trzciną nie jest efektywne i raczej niepraktykowane, ale ze względu na niewielką głębokość można brodzić, tak samo jak chociażby za Trociami w Bałtyku. Więcej o połowie troci znajdziecie w naszym innym artykule tutaj. Podczas naszych wyjazdów praktycznie zawsze spotykaliśmy brodzących wędkarzy, a w lutym 2020r. poświęciliśmy jeden dzień na takie łowienie – wrażenia podczas podbierania szczupaka ręką z wody, stojąc w niej po pas – bezcenne!

Najskuteczniejsze przynęty na szczupaka na Rugii

Ze względu na charakterystykę łowiska, wędkując na Rugii będziecie sięgać głównie po przynęty na płytką wodę - duże gumy 20cm+, jerki (pływające, neutralne pracujące w zakresie 0,5-1m) płytko nurkujące woblery oraz lekkie blachy. W naszym sklepie znajdziecie wszystkie te przynęty, a poniżej przedstawiamy uniwersalny zestaw, który w naszej opinii jest absolutnym „must-have” podczas wyprawy na Rugię:

Brodzenie w poszukiwaniu najlepszych łowisk to niezapomniane przeżycia każdego wędkarza.

Gumy szczupakowe 20cm+

Silikonowe przynęty gumowe wyprodukowane przez firmę Lunatic Baits są bardzo elastyczne ale też niezwykle trwałe. Duże gumy szczupakowe występują w rozmiarach od 18 do 24cm i mają wagę do nawet 115g. Duża przynęta tego typu jest odporniejsza na ataki ryb niż małe gumki. Zdecydowanie lepiej znosi kontakt z ostrymi zębami szczupaka czy też sandacza. Małe gumy po jednym ataku stają się już całkowicie bezużyteczne np. po stratę ogonka. Duże odpowiedniki jak Sweet Shad, Wing Shad, Zombi Shad czy Zombi Twist zniosą jeszcze sporo i posłużą zdecydowanie dłużej ale przede wszystkim to szansa na ogromną zdobycz w wodach Rugii.

Jeżeli szukasz dobrych gum szczupakowych to tylko Lunatic Baits. Duża gama kolorystyczna i wymiarowa.
Kolejny szczupak w okolicy 100cm złowiony na Rugii.

Jerki szczupakowe

W ofercie naszego sklepu wędkarskiego znajdziecie niesamowite Jerki wyprodukowane przez Przemka Samborskiego. Dostępne są Jerki w rozmiarach 9cm Dozery oraz większe 12cm Bulldogi. Pomalowane w oryginalne wzory, a następnie polakierowane co nadaje im pięknego połysku. Dzięki temu świetnie odbijają światło przez co przynęty te są bardziej widoczne dla drapieżników.

Jerki Sambora to genialne przynęty na szczupaka.

Jerki szczupakowe SAMBOR idealnie nadają się na spore okazy drapieżników.

Blachy szczupakowe

Jeżeli mowa o blachach szczupakowych to ostatnio świetne wyniki na Rugii przyniosły blachy produkcji Grzegorza Wadeckiego z firmy Riomes. Podczas jednej wyprawy siadły na blaszkę dwa wspaniałe szczupaki ponad 90+. Tak duże obrotówki skutecznie wabią okoliczne drapieżniki, ale wymagają mocniejszego sprzętu. W czasie zwijania błystki wytwarzają spory opór w wodzie. Niepowtarzalne zdobienia skrzydełek w połączeniu z bardzo dużym chwostem (20cm) dodatkowo prowokują ospałe szczupaki do brania. Cięższe blaszki można używać do obławiania głębszych partii łowisk.

Duże obrotówki Riomes z chwostem prowokują nawet najbardziej ospałe drapieżniki do ataku.

Fly Jerki i Streamery szczupakowe

Dodatkowo warto dołożyć do naszego zestawu, niestandardowe ale bardzo łowne przynęty. Mowa o Fly Jerkach. Producentem tych przynęt jest znakomity rękodzielnik Marek Imierski, który przetestował przynęty na ciężkich irlandzkich wodach. Fly Jerki to genialne przynęty szczupakowe zbudowane z najwyższej jakości komponentów. Dostępne są w dwóch wersjach – 37g i 60g. Przynęta jest wolno tonąca, która jest szczególnie skuteczna w wodach na głębokości do 4m. Z tego powodu świetnie sprawdza się na Rugii. Streamery szczupakowe i wszystkie podobne muchy zyskują coraz większą popularność wśród wędkarzy, a w wodach Rugii są niesamowicie efektywnym wabikiem na duże okazy.

Fly Jerki Marka Imierskiego to genialna i niezwykle skuteczna przynęta na płytkie rozlewiska Rugii.

Komu w drogę, temu wędkę – czyli jaki sprzęt na szczupaka na Rugii będzie najlepszy?

O ile do blach, woblerów i średniej wielkości jerków wystarczy nam kij spinningowy do ok. 60g, tak przynętami gumowymi często powyżej 80g do łowienia zalecamy wędkę castingową z większym ciężarem wyrzutu. Świetnym uzupełnieniem takiego wędziska będzie multiplikator castingowy.

Multiplikator Daiwa Tatula 200HSL sprawdzi się świetnie przy łowieniu dużymi przynętami na Rugii.

Łowienie Okonia na Rugii

Łowiąc na Rugii będziecie także dryfować przez tory wodne, a jak wiadomo tory wodne są zdecydowanie głębsze - to także świetne miejsce na szczupaki, ale w szczególności - na piękne okonie. Warto obserwować mapę na echosondzie i zakotwiczyć tuz przed/za torem wodnym (tak, aby nie przeszkadzać jednostkom poruszającym się po torze) i spróbować złowić pasiastego drapieżnika. Trafienie ryby 40cm+ nie jest wielkim wyzwaniem na Rugii. Szeroką ofertę przynęt na okonia znajdziecie również w naszym sklepie.

Rugia to nie tylko szczupaki - łowić można także wspaniałe okazy okonia.

Jaka łódź na Rugię będzie odpowiednia?

Warunki na Rugii potrafią zmieniać się kilkukrotnie w przeciągu dnia i metrowe lub większe fale nie są tu rzadkością, dlatego też 4m łódź z silnikiem spalinowym 10km to absolutne minimum. Oczywiście w okresie wiosenno-letnim można spotkać wędkarzy łowiących z mniejszych jednostek - nie tylko lodzi, ale także pontonów. Z mniejszej jednostki też oczywiście łowić można, ale pokonując bardzo duże odległości na wodzie lepiej i bezpiecznie dysponować łodzią z mocnym silnikiem, która będzie gwarancją bezpiecznego powrotu do domu po udanej wyprawie. Nie zapomnijcie też o bezpieczeństwie podczas waszych wypraw - kamizelki asekuracyjne to w naszej opinii podstawa bezpiecznego wędkowania, nie tylko na Rugii.

Jeśli jedziecie pierwszy raz i nie posiadacie własnej łodzi to rekomendujemy wyjazd z przewodnikiem wędkarskim. Przewodnicy wędkarscy znają aktualną sytuację w danym regionie, znają miejsca bytowania ryb, ale przede wszystkim zapewnią Wam bezpieczeństwo i wygodę. Polecamy Uznam Fishing Team – najbardziej doświadczonych przewodników na Rugii.

Inną alternatywą dla łowienia z łodzi jest brodzenie w płytkich zatokach - jest to także efektywny sposób na rugiańskie szczupaki, jednak znalezienie obszarów dogodnych do brodzenia zajmuje sporo czasu dlatego przy pierwszych wyjazdach na Rugię, zalecamy łowienie z łodzi.

Ile kosztuje wyprawa na szczupaka na Rugii?

Koszt licencji uprawniającej do łowienia to 6EUR dziennie a roczna licencja (liczona od dnia zakupu i ważna przez 365dni) to koszt 30EUR. Licencję można kupić na stronie https://fiskado.de/gewaesser/ lub na większości stacji benzynowych w okolicy. Jeśli wybieracie się z przewodnikiem trzeba przeznaczyć ok. 120 euro za dzień łowienia od osoby. Wynajem łodzi na Rugii to koszt min. 70 EUR za dzień + paliwo.

Łódź z mocnym silnikiem to gwarancja bezpiecznego powrotu do domu na rozległych wodach Rugii.

Jakie są przepisy wędkarskie na Rugii?

Przepisy na Rugii są dosyć restrykcyjne, kontrole policji częste, a mandaty niestety wysokie. Kupując licencję trzeba podać imię i nazwisko, numer karty wędkarskiej oraz datę urodzenia, a wydrukowane pozwolenie mieć przy sobie w razie kontroli. Na pozwoleniu rozpisane są okresy oraz wymiary ochronne ryb. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, łowiący na Rugii muszą być wyposażeni w miarkę oraz pałkę do zabijania ryb, gdyż każda rybę wymiarową należy zabrać ze sobą (zachęcamy jednak, aby ryby 85cm+ uwolnić w jak najlepszej kondycji). Należy pamiętać, że na obszarze Rugii zabronione jest łowienie w trollingu, oraz że podczas postoju na kotwicy należy umieścić widoczne oznaczenie w postaci czarnej kuli.

Przestrzegamy także przed łamaniem granic rezerwatów – część zatok to obszary wyłączone z wędkowania i łowienie w takich miejscach może być bardzo kosztowne – nawet kilkaset euro. Niestety, często brakuje oznaczeń na wodzie (boje z żółtymi flagami), granice na mapach morskich różnych producentów różnią się co też nie pomaga. Dlatego warto obserwować inne łódki na wodzie i lokalnych wędkarzy. Zasłyszane od innych wędkarzy – podobno aktualną mapę można uzyskać na okolicznych posterunkach policji.

Duże szczupaki w okolicy 100+ są bardzo często spotykane na Rugii.

Mimo restrykcyjnych przepisów, Rugia to zdecydowanie miejsce, które powinien odwiedzić każdy zapalony łowca szczupaków. Jest to absolutnie magiczne miejsce, z niepowtarzalnym klimatem, pięknymi widokami i niesamowitymi rybami. Czy na Rugii złowicie rekordowego szczupaka? Czy pobijecie swoje PB? Jak to z wędkarstwem bywa, samo miejsce nie gwarantuje wyników – sami doświadczyliśmy na Rugii dni na „zero”, ale na tyle razy ile wracaliśmy z Rugii do domu, zawsze padało to pytanie – kiedy kolejny wyjazd?

Łowienie na Rugii to niezapomniane wrażenia i niepowtarzalny klimat.

Rugia ma swój jedyny i niepowtarzalny klimat, który wciąga, przyciąga i nie daje zapomnieć. Polecamy!

Wszystkie opisane w w/w artykule przynęty szczupakowe oraz sprzęt znajdziecie w ofercie naszego sklepu wędkarskiego.

Autor: Michał Rakoczy (Nizel Team)
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 2948 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Hi! Product was really good and I even caught a fish on the first fishing. Got my order in 2 days so appreciate for a quick job of your store and a postman! Wish a good luck!
2024-05-16
Szybki i sprawnie, polecam.
pixel