Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sandacz (Sander lucioperca)

2021-03-12
Sandacz (Sander lucioperca)

Sandacz to gatunek ryby okoniokształtnej z rodziny okoniowatych. Występuje w Europie od dorzecza Renu i Rodanu po Morze Kaspijskie oraz południową Anglię. Chociaż sandacz należy do rodziny okoniowatych, swoim kształtem i  ubarwieniem prawie w niczym nie przypomina okonia. Sandacz ma szczupłe, wyraźnie wydłużone ciało, spiczasty pysk i szeroki otwór gębowy. Jego paszcza sięga swoimi kątami aż za oczy. Typowym znakiem rozpoznawczym są duże zęby wyraźnie wyrastające z przedniej części pyska.  Grzbiet jest szary lub zielonkowaty natomiast boki i brzuch są jasne. Na bokach ciała u sandacza możemy naliczyć od ośmiu do dwunastu grzebykowatych łusek na stalowym tle. Dwie płetwy grzbietowe są bardzo charakterystyczne, gdyż stykają się ze sobą albo są od siebie nieznacznie oddalone. Na płetwie ogonowej można zaobserwować małe czarne plamki, natomiast na płetwach grzbietowych widoczne są rzędy ciemnych punkcików. Oczy mają szklisty, osobliwy, opalizujący odblask. Sandacz jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych ryb naszych wód. Średnia długość sandacza to 40-70 cm, a maksymalny wymiar to 130 cm.

Pożywienie Sandacza

Sandacz aby utrzymać się w dobrej kondycji muszą w ciągu doby zjadać około 20 dkg ryby na każdy kilogram wagi ciała. Żerują często i bardzo intensywnie. Sandacz jest bardziej drapieżny od szczupaka. Goni on tak długo upatrzoną zdobycz, dopóki jej nie doścignie lub dopóki nie straci jej z pola swojego widzenia. W trakcie pościgu porusza się zygzakowatą linią, atakuje z małej odległości, połykając ofiarę zawsze ogonem w kierunku gardzieli. Jest bardzo szybki. Dopada zdobycz z prędkością dochodzącą nawet 30 km/h. Żeruje na wielu gatunkach ryb jak płoć, ukleja, stynka, okoń oraz na skorupiakach.

Sandacz to jedna z najczęściej łowionych ryb metodą spinningową w Polsce.

Miejsce występowania Sandacza w Polsce

W Polsce sandacz występuje w  słabo zasolonych wodach Zalewu Szczecińskiego i Wiślanego, w przybrzeżnych wodach Bałtyku a szczególnie ujścia rzek. Niestety tylko pojedyncze przypadki zdarza się poławiać w Zatoce Gdańskiej. Na Warmii i Mazurach rybę tę poławia się między innymi w Jezioraku. Sandacze zasiedlają Wisłę oraz jej niektóre dopływy, ale także Odrę, Wartę, Pilicę. Spotkamy je zarówno w rzekach jak i jeziorach, ale bardzo dobrze rozwijają się także w zbiornikach zaporowych. Sandacza spotkamy w rzekach, jeziorach i zbiornikach wodnych zaporowych. Ryby tego gatunku najlepiej czują się w zbiornikach dość głębokich, gdzie dno jest twarde, gliniaste, kamieniste pozbawione podwodnej roślinności. Spotkać je można na głębszych partiach wód. Pływają zazwyczaj w niewielkich stadach. Starsze okazy prowadzą samotniczy tryb życia. W rzekach sandacz lubi najgłębsze zacienione miejsca koryta rzeki, gdzie dno nie jest zarośnięte roślinnością. W mniejszych rzekach ulubionymi miejscami sandacza są pnie drzew zwalonych do wody i kamieniste ostrogi.  Jezioro sandaczowe ma z reguły głębokość od 6 do 12 metrów. Charakteryzują one się dobrze rozwiniętym przybrzeżnym pasem trzcin oraz słabo rozwiniętą roślinnością zanurzoną. Łowiąc w jeziorach najlepsze wyniki uzyskamy w dość płytkich zbiornikach, których głębokość nie przekracza 10 metrów a brzeg jest w wielu miejscach kamienisty.

Dorodny okaz sandacza złowiony nocą na szczecińskich bulwarach.

Tarło Sandacza

Sandacz osiąga swoja dojrzałość płciową najczęściej w drugim lub trzecim roku swojego życia. Tarło odbywa się w kwietniu, maju lub nawet czerwcu (w zależności od nagrzania wody). Temperatura wody optymalna do wytarcia się sandacza powinna osiągnąć przynajmniej 12 stopni Celsjusza. Tarło odbywa się na płyciznach. Przed rozrodem bardzo często sandacz buduje na dnie gniazdo z wodorostów, w którym samica drapieżnika składa jaja.  Produkuje ich  średnio około 200 000 ziarenek  na każdy kilogram swojego ciała. Jaja są okrągłe, przezroczyste i jasnożółte. Średnica jaja po napęcznieniu w wodzie  wynosi 1-1,5 mm.  Po kilku lub kilkunastu dniach - w zależności od temperatury wody- wykluwają się larwy. W pierwszym roku życia drapieżnik może osiągnąć od 8 do 24 cm długości i ciężar do 100g. W drugim roku mierzy od 30 do 40 cm i waży ponad pół kilograma. W czwartym lub piątym roku waży już około 1 kilograma. Po kilkunastu latach rekordowe okazy osiągają ciężar 15-20 kilogramów.

Najlepszy sposób na złowienie sandacza?

Wyróżniamy dwie podstawowo metody połowu sandacza. Pierwsza z nich to metoda gruntowa, a druga spinningowa

Metoda gruntowa - tradycyjny zestaw składa się z długiej wędki 330-360, solidnego kołowrotka w rozmiarze minimum 3000, nawiniętej żyłki- 0,25 mm, przelotowego ciężarka który utrzyma nasz zestaw przy dnie oraz przyponu z flurocarbonu. Cały zestaw zakończony jest haczykiem najczęściej w rozmiarze 1/0. Na przynętę stosujemy martwą rybkę płoć lub ukleję. Ze względu, że stosujemy do tej metody martwą rybkę często ten sposób łowienia zwany jest metodą „na trupka”.

Metoda spinningowa - do połowu tą metodą używamy krótkich i średnich wędek spinningowych. Zazwyczaj jest to długość od 2,4 do 2,7 metra gdy łowimy z brzegu. Natomiast gdy łowimy z łodzi ta długość jest mniejsza i oscyluje w granicy 2,00 – 2,40 metra. Wędki charakteryzują się szybką akcją. Nie może też zabraknąć solidnego kołowrotka w rozmiarze minimum 3000, plecionki w rozmiarze

Najlepsze przynęty na sandacza?

Przejdźmy już do rzeczy najważniejszej. Na jakie przynęty łowić Sandacze. Po krótce opiszę kilka przynęt, a w zasadzie grupy przynęt.

Przynęty gumowe

Najbardziej popularna przynęta spinningowa w Europie posiadająca chyba największy wachlarz rozmiarów, kolorów i kształtów. Przeznaczona do połowu wszystkich występujących u nas drapieżników. Zaletą coraz bardziej popularnych gum wychodzących z warsztatów naszych twórców, czyli rękodzieła wędkarskiego, jest niesamowita jakość ich wykonania, a co za tym idzie zdecydowanie wyższa skuteczność w porównaniu z przynętami fabrycznymi. Odwzorowanie w przynętach gumowych, naturalnych kształtów i kolorów gatunków ryb występujących w naszych wodach, sprawia ze nie oprze im się żaden drapieżnik. Warsztaty przynęt hand-madowych to pracownie produkujące prawdziwe dzieła sztuki z zastosowaniem nowoczesnych technik oraz najwyższej jakości składników. TO NIE SĄ PRZYNĘTY WYTWARZANE W CHINACH! To powoduje ich niesamowitą skuteczność, a skuteczność ta przekłada się na wędkarskie wyniki. Każdy kto spróbuje łowienia na gumy wykonane ręcznie nie będzie chciał już wrócić do seryjnych, fabrycznych przynęt. W Polsce wielu wędkarzy podchodzi do nich jeszcze z dystansem lecz w krajach Europy Zachodniej czy za oceanem jest to najbardziej poszukiwany rodzaj przynęty. Jako sklep wędkarski zrzeszamy najlepszych rękodzielników w Polsce a ich przynęty dostępne są u nas w wielu rozmiarach, kolorach i gramaturach.

Przynęty gumowe Nitro od Lunatic Baits są bardzo skuteczną bronią przy połowie sandacza.

Koguty sandaczowe

Potocznie zwane kuraki powstają ze starannie wyselekcjonowanych piór, które falują i pięknie tańczą w wodzie nawet przy najmniejszym ruchu. To kusząca przynęta na każdego drapieżnika, zwłaszcza na większe sandacze, szczupaki i okonie. Największą skuteczność kogut sandaczowy wykazuje w opadzie. Warto kierować go tak, by z impetem uderzył o dno i agresywnie się podbił – taka faza prowadzenia jeszcze bardziej stymuluje drapieżne ryby do brania.

Wyróżniamy trzy typy kogutów:

  • Kogut Standardowy – pióra pozyskane z siodła koguta, czyli jego pleców.
  • Kogut Genetyk – pióra genetyczne siodłowe kogutów, specjalnie selekcjonowane pod kątem długich piór.
  • Kogut Coq de Leon – koguty hodowlane, odmiana kogutów z długimi piórami Pardos i Indios.
Koguty sandaczowe stworzone przez Wędkarską Polskę Dariusza Furgoła to naszym zdaniem najlepsze przynęty sandaczowe tego typu w Polsce.

Mandule na sandacza

Najlepiej sprawdzają się w trakcie połowu metodą jigowania. Po zamontowaniu czeburaszki, przynętę warto pozostawić w bezruchu lub wykonywać lekkie podszarpnięcia wędziskiem, gdy znajduje się ona na dnie. Jeśli ryby żerują, najlepiej uzbroić przynętę w cięższą czeburaszkę na przykład powyżej 20g. W pozostałych przypadkach dobrze zda egzamin lżejsza, o wadze 7-10g. Mandula na sandacza i inne drapieżniki jest skuteczna nawet w przełowionych wodach. Z powodzeniem wykorzystasz ją zarówno w płytkich, jak i głębokich zbiornikach. Idealnie nadaje się do połowu dużych okazów. Jak już wspomnieliśmy, w Rosji mandule cieszą się niegasnącą popularnością, a tam ryby często osiągają jeszcze większe rozmiary niż na naszych rodzimych wodach. W manduli szybko i bezproblemowo zmienisz obciążenie w dowolnym momencie. Kolorystyka produktów i estetyczne wykończenie w postaci frędzelków to dodatkowe zalety tych nowoczesnych przynęt na drapieżniki!

Mandule to kolejna doskonałą propozycja od Wędkarskiej Polski, któa specjalizuje się w produkcji przynęt na sandacza oraz pstrąga (muchy, nimfy).

Woblery

Dobre woblery sandaczowe wyróżnia nierówna i drobna praca, migotliwa akcja i charakterystyczne kolebanie. W przypadku połowu sandacza warto zainwestować w dobre woblery dostosowane do krótkich, jak i długich rzutów. Są skuteczne w wodzie stojącej oraz w rzece. Największą popularnością cieszą się woblery sandaczowe o smukłej budowie występujące od 7 do nawet 15 cm. Występują w wersji tonącej, głęboko tonącej oraz pływającej. Różnią się także gramaturą (na przykład 7g, 10g i 12g) oraz głębokością pracy. Niektóre woblery nadają się do połowu do 120cm, a inne 5m. Oczywiście głębokość pracy dostosowujemy do warunków panujących na łowisku.

Woblery sandaczowe wykonane ręcznie, które dostępne są w naszym sklepie do gwarancja najwyższej jakości. (na zdjęciu woblery Kornela Słabego).

Cykady

Charakteryzuje się lotnością, dosyć wyrazista i mocna pracą. Głównie polecamy go do obławiania głębszych partii wody. Możemy nim łowić w poprzek nurtu, z prądem jak i pod prąd. Z prowadzeniem mamy szeroki wachlarz możliwości ponieważ ten wobler zachowuje się tak jak powinien w prowadzeniu ekspresowym. Jednak najlepsze efekty ma wtedy, gdy prowadzimy go w wolnym lub średnim tempem, a także trzymając na napiętej lince aby swobodnie spływał nam do brzegu. Dodatkową zaletą jest lusterkowanie w opadzie, więc również świetnie nada się do łowienia z opadu. Jest to niezwykle uniwersalna przynęta - doskonale nadaje się zarówno na bolenia jak i na sandacza. Możemy nią obławiać każdą partię wody.

Ciężka do obławiania głębokich, rozległych rzecznych rynien. Mocne migotanie z miotaniem “dupki” na boki czyni z niej ciekawą pozycję na najbardziej przełowione miejsca. (na zdjęciu cykady Usak Fishing Lures)

Na zakończenie życzę Wszystkim charakterystycznego pstryka sandaczowego. Brania nie można pomylić z żadną inną rybą występujących w naszych wodach.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z całą naszą ofertą  - zwłaszcza z przynętami na sandacza gdzie znajdziecie szczegółowe opisy a także sposób prowadzenia przynęt. Wciskają ikonę sandacza przejdziecie do przynęt uporządkowanych specjalnie dla naszych klientów. Możecie je dowolnie filtrować po rodzaju przynęty, gramaturze, wielkości czy producencie.

AutorNizel.pl Team
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 3152 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-19
jak zawsze szybko sprawnie i w dobrej cenie polecam
2024-06-19
wszystko ok
pixel