Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szczupak pospolity (Esox lucius)

2021-01-21
Szczupak pospolity (Esox lucius)

Charakterystyka

Szczupaka nie można pomylić  z żadną inną rybą słodkowodną. Ciało szczupaka jest mocno wydłużone. Płetwa grzbietowa jest przesunięta daleko ku tyłowi. Ryby te nie posiadają płetwy tłuszczowej. Barwy szczupaka zależą od czystości wody. W czystych rzekach i jeziorach, gdzie woda jest przejrzysta –szczupak ma ciemnobrązowy grzbiet, prawie biały brzuch a boki zielone z żółtymi lub zielonkawymi plamkami. W wodach o mulistym dnie ma żółtawy brzuch, boki są szarobrunatne lub szare a  cętki ciemnieją. Płetwy są duże, maja kolor od żółtego do czerwonego z ciemnymi plamami. Potężna płetwa ogonowa rozdwaja się symetrycznie przez co daje rybie możliwość gwałtownego przyspieszenia. Głowa szczupaka jest długa i spłaszczona, natomiast pysk jest o kształcie kaczego dziobu – dlatego często przez wędkarzy nazywana jest kaczorem. Budowa i kształt pyska a także możliwość szerokiego otwarcia paszczy pozwala mu chwytać duże ryby.  Dolna szczęka i gardziel oraz górna szczęka i paszcza, a także  język oraz łuki skrzelowe pokryte są około 700 zębami o różnej wielkości i różnym kształcie. W miejsce uszkodzonych zębów wyrastają mu nowe. Wszystkie zęby szczupaka skierowane są ukośnie w stronę gardzieli co umożliwia mu połykanie bardzo dużych kęsów pożywienia, a nawet trawienie dużych ryb po kawałku. Czasem zdarzyć się może, że w żołądku tkwi głowa zdobyczy i już jest rozkładana przez kwasy, a z gardzieli jeszcze wystaje ogon ofiary.

Szczupak pospolity (Esox lucius) ciało mocno wydłużone, biały brzuch i charakterystyczne plamki po bokach (fot. www.atlasryb.online)

Pożywienie szczupaka

Szczupak jest drapieżną rybą i z reguły żeruje w ciągu dnia. Ze względu na to, że posiada niezwykle czułe urządzenie lokalizacyjne jakim jest jego linia boczna jest znakomitym łowcą. Jego podstawowym pokarmem są żywe ryby (płocie, uklejki, okonie, krąpie, jazgarze oraz małe szczupaki), ale zjada także piżmaki, małe kaczki, myszy, szczury, żaby oraz inne drobne ssaki.

Duże szczupaki jak żywią się małymi rybami, także ze swojego gatunku ale nie pogardzą także małymi kaczkami, szczurami czy żabami, dlatego wiele przynęt sztucznych przyjmuje również taką postać.

Miejsce występowania Szczupaka

To jedna z najpopularniejszych ryb łowionych sportowo na wędkę w Europie i Ameryce Północnej. Występuje także w strefie podbiegunowej. W Ameryce najliczniej występuje w Kanadzie i środkowej Alasce. W Polsce występuje niemal we wszystkich wodach: w jeziorach, rzekach, stawach, rzecznych łachach, śródleśnych i śródlądowych „oczkach”, w zalewach przymorskich, a także przy ujściach morza Bałtyckiego.

Tarło oraz okres ochronny Szczupaka

Tarło szczupak przechodzi między lutym a majem. Samica składa około 25-40 tysięcy ziaren ikry na kilogram wagi swojego  ciała. Z reguły odbywa się to w płytkiej wodzie z porośniętym dnem. Zapłodnione jaja przyczepiają się do roślin i po około 2-3 tygodniach wykluwają się z nich larwy szczupaka. Na roślinach pozostają aż do zużycia się pęcherzyka żółtkowego dzięki komórkom czepnym.

Pierwszym okresem intensywnego żerowania jest początek maja. Wtedy to po zakończonym tarle ryba jest bardzo wychudzona i wygłodniała - potrafi żerować przez cały dzień. Lipiec i sierpień a niekiedy pierwsza połowa września to najsłabszy okres żerowania. Ryba jest wtedy wybredna, chowa się w zaroślach, gdzie ma bardzo dużo pożywienia. Szczupaki stają się ponownie żarłoczne w drugiej połowie września i trwa to do końca listopada.

Szczupaków nie można łowić w okresie ochronnym. Okres ten przypada zazwyczaj od 01 stycznia do 30 kwietnia, ale na niektórych zbiornikach wodnych ten okres może ulec wydłużeniu. Dlatego też, przed każdym planowaniem wędkowania należy sprawdzić regulamin danego zbiornika.

Szczupak to jedna z najbardziej popularnych ryb drapieżnych w Europie.

Najlepszy sposób na złowienie szczupaka?

Szczupaka możemy złowić różnymi metodami. Najczęściej stosowanymi jest gruntowa lub spławikowa, spinningowa oraz muchowa.

Metoda spławikowa to np.  tradycyjna wędka żywcówka. Składa się ona z długiej wędki,  solidnego spławika o dużej wyporności, grubej żyłki- 0,30mm, stalowego przyponu lub flurocarbonu i potrójnej kotwicy najczęściej w rozmiarze 2/0 lub 1/0. Bardzo ważne jest również zastosowanie solidnego kołowrotka w rozmiarze minimum 4000. Żywcówką możemy łowić zarówno z lądu jak i z łodzi. Jako żywca najlepiej stosować płocie i karasie.

W przypadku metody muchowej stosujemy zazwyczaj streamery syntetyczne lub naturalne o rozmaitym ubarwieniu. Streamer jest typowym prowokantem i z pewnością poderwie do ataku niejednego szczupaka. Do metody muchowej używamy wędki i kołowrotka od klasy 7 oraz linki tego samego rozmiaru, a wszystko zakończone wytrzymałym przyponem flurocarbonowym lub stalowym.

Spinning klasyczny to obecnie najbardziej popularna metoda łowienia wielu ryb drapieżnych w tym szczupaka.

Kolejną metodą połowu szczupaka jest spinning.  Wyróżniamy przy tym dwie odrębne metody:

  • Pierwsza z nich to spinning klasyczny - do połowu tą metodą używamy krótkich i średnich wędek spinningowych. Zazwyczaj jest to długość od 2,4 do 2,7 metra. Nie może też zabraknąć solidnego kołowrotka w rozmiarze minimum 3000, plecionki w rozmiarze 0,12 – 0,18 mm
  • Druga to metoda castingowa - używamy do tego wędek z tak zwanym pazurem zazwyczaj od 2,2 do 2,6m. Do zestawu potrzebować będziemy multiplikatora z ruchomą szpulą. Wyróżnimy dwa rodzaje multików - niskoprofilowe, które z łatwością obejmujemy dłonią  oraz zdecydowanie większe okrąglaki zwane betoniarkami. Co do wielkości to nie jesteśmy w stanie wskazać przedziału wielkości multiplikatorów z jednej przyczyny… producenci nadają własne rozmiary i każda firma operuje innymi wielkościami. W tej metodzie potrzebujemy plecionki grubszej niż przy tradycyjnym spinningu ponieważ zazwyczaj operujemy większymi przynętami. Generalnie polecamy używać metody castingowej do przynęt powyżej 50 gram.

Najskuteczniejsze spinningowe przynęty na szczupaka?

Teraz najważniejsze przynęty spinningowe. W obu metodach możemy używać tych samych przynęt. Będą to między innymi przynęty gumowe, błystki obrotowe, błystki wahadłowe, twarde przynęty typu jerk, streamer muchowy. Przejdźmy do ich krótkiego opisu:

Przynęty gumowe szczupakowe

Najbardziej popularna przynęta spinningowa w Europie posiadająca chyba największy wachlarz rozmiarów, kolorów i kształtów. Przeznaczona do połowu wszystkich występujących u nas drapieżników. Zaletą coraz bardziej popularnych gum wychodzących z warsztatów naszych twórców, czyli rękodzieła wędkarskiego, jest niesamowita jakość ich wykonania, a co za tym idzie zdecydowanie wyższa skuteczność w porównaniu przynętami fabrycznymi. Odwzorowanie w przynętach gumowych, naturalnych kształtów i kolorów gatunków ryb występujących w naszych wodach, sprawia ze nie oprze im się żaden drapieżnik. Warsztaty przynęt hand-madowych to pracownie produkujące prawdziwe dzieła sztuki z zastosowaniem nowoczesnych technik oraz najwyższej jakości składników. TO NIE SĄ PRZYNĘTY WYTWARZANE W CHINACH!.

Skuteczne ręcznie wykonane przynęty pozwolą Wam złowić naprawdę duże okazy tego królewskiego drapieżnika.

To powoduje ich niesamowitą skuteczność, a skuteczność ta przekłada się na wędkarskie wyniki. Każdy kto spróbuje łowienia na gumy wykonane ręcznie nie będzie chciał już wrócić do seryjnych, fabrycznych przynęt. W Polsce wielu wędkarzy podchodzi do nich jeszcze z dystansem lecz w krajach Europy Zachodniej czy za oceanem jest to najbardziej poszukiwany rodzaj przynęty. Jako sklep wędkarski zrzeszamy najlepszych rękodzielników w Polsce a ich przynęty dostępne są u nas w wielu rozmiarach, kolorach i gramaturach.

Przynęta gumowa Zombi Shad 18 cm w kolorze Firetiger od Lunatic Baits - doskonale zamiata ogonem wabiąc największe okazy szczupaka.
Realistyczna przynęta gumowa typu Real Fish - rękodzieło z firmy Kryszox.

Błystka obrotowa na szczupaka

Obrotówka należy do klasycznych, niestety trochę obecnie zaniedbanych przynęt spinningowych. Skuteczność obrotówek zwłaszcza przy połowie szczupaków jest nie do przecenienia. Na szczupaka stosujemy obrotówki ze skrzydełkiem typu aglia, comet oraz long. Skrzydełka typu aglia dają największy opór przy prowadzeniu i wytwarzają dużą falę hydroakustyczną, skrzydełka typu long dają najmniejszy opór i wytwarzana przez nie fala hydroakustyczna jest najsłabsza. Skuteczność brań podnoszą chwosty, które umożliwiają wyjątkowo powolne prowadzenie przynęty a ich falowanie przy nierównomiernym prowadzeniu dodatkowo pobudza szczupaki. W niektórych modelach szanse na zacięcie szczupaka o bardzo twardym pysku podnoszą, stosowane podwójnie, zamontowane kotwice.

Aglia z chwostem to przynęta do zadań specjalnych. Spory opór w wodzie i wężowata praca skutecznie wabi szczupaki.

Błystka wahadłowa na szczupaka

Wahadłówka należy do klasycznych, w dzisiejszych czasach już także nieco mniej używanych przynęt spinningowych. Skuteczność wahadłówki zwłaszcza przy połowie szczupaków jest nie do przecenienia. Zastosowanie lekkiej blachy sprawia, że wahadłówka świetnie się prowadzi w płytkich zarośniętych zbiornikach. Skuteczność brań podnoszą chwosty, które umożliwiają wyjątkowo powolne prowadzenie przynęty a ich falowanie przy nierównomiernym prowadzeniu dodatkowo pobudza szczupaki. Wahadłówkę na szczupaka możemy stosować przez cały rok, jej chybotliwa praca połączona z refleksami światła jakie puszcza, doskonale prowokuje szczupaki. Skuteczne jest stopniowe wyprowadzanie przynęty od dna do powierzchni wody, a następnie pozostawienie jej w bezruchu, wahadłówka zaczyna wtedy opadać bardzo powoli i zaczyna bujać się na boki. Często w takim momencie dochodzi do zainteresowania przynętą przez szczupaka. Kształt oferowanych przez nas wahadłówek jest zbliżony do klasycznej algi w rozmiarze 3. Wahadłówki wykonane są z najwyższej jakości profilowanej blachy, galwanizowanej przy użyciu miedzi, mosiądzu i srebra, dodatkowo są malowane. Przynęty zaopatrzone są w kotwiczki najlepszej jakości firmy VMC oraz chwosty.

Wahadłówka z kolorowym chwostem zapewnia doskonałą pracę w opadzie. Najczęściej wtedy następuje atak szczupaka.

Streamery szczupakowe

Występują również pod nazwą mucha szczupakowa. Wykonane są z materiałów syntetycznych i składają się z dwóch części połączonych na przegubie haka i kotwiczki. Przynęta uzbrojona jest w bardzo ostre kotwice VMC. Mucha zakończona jest plastikową główką z oczami, co w zamyśle ma przypominać rybę. Specjalna konstrukcja ma ogromny wpływ na oryginalną i wyjątkową pracę przynęty. Opisywana przynęta występuje w różnych wariantach kolorystycznych. Sposób prowadzenia muchy streamerowej do złudzenia przypomina jerka. Po rzucie wykonujemy szarpnięcia wędką jednocześnie zwijając luz plecionki, dzięki temu mucha “odchodzi’ na boki. Bardzo skuteczne prowadzenie przynęty uzyskujemy robiąc 2-3 sekundowe pauzy, po których najczęściej następuje branie. Przynęta sprawdzą się również przy klasycznym łowieniu z opadu, wystarczy dodać czeburaszkę. Dzięki obciążeniu całego zestawu uzyskamy bardzo dalekie rzuty oraz możemy spenetrować najgłębsze miejsca w zbiorniku.

Muchy szczupakowe wykonane przez Grzegorz Wadeckiego (Riomes) uzbrojone są w ostre kotwice VMC.

Przynęty twarde typu jerk

Przynęty zazwyczaj wykonane są z twardej żywicy. Nałożone są na nie kilka warstw lakieru, dzięki temu przynęty są wyjątkowo wytrzymałe. Występują w niezliczonej ilości kolorów. Typowe łowienie polega na jerkowaniu. Wykonujemy podszarpnięcia wędką jednocześnie zwijamy luz linki, aby móc skutecznie zaciąć rybę. Dzięki podszarpnięciom jerk odbija raz na lewo raz na prawo, a czasami robi nawrót. 

Przynęta zalecana jest do obławiania płytszych części zbiornika. Największą zaletą  jest to, że praktycznie każdy sposób prowadzenia jest skuteczny. Z powodzeniem możemy używać przynęty w metodzie spinningowej oraz castingowej. Według nas jednak wygodniej jest obsługiwać się z Jerkami zestawem castingowym.

Korzystając z okazji zapraszamy po przynęty do naszego sklepu wędkarskiego – przynęty na szczupaka uporządkowaliśmy dla Was wg. gatunku ryby dlatego nie musicie zastanawiać się, które przynęty będą odpowiednie.

Jerki Sambora to doskonałe przynęty szczupakowe - tutaj 9cm Dozer w kolorze Firetiger
Fly Jerki to nietypowa ale bardzo skuteczna odmiana streamera. Dostępna w dwóch rozmiarach o gramaturze 37 i 60g.

Połowy szczupaków

Czy wiesz jaki jest najlepszy czas na połowy szczupaków? Najlepszą porą roku na szczupaki jest jesień, kiedy temperatura wody powoli spada, a szczupaki stają się bardziej aktywne i agresywne podczas polowań. W szczególności wrzesień i październik są zdecydowanie najlepszymi miesiącami na łowienie szczupaków. Połowy szczupaków warto zacząć od przynęt na ryby morskie. Można je kupić w postaci mrożonej w sklepach wędkarskich lub w postaci świeżej w sklepach rybnych lub supermarketach. Istnieje ogromna różnorodność przynęt morskich, w tym makrela, szprot, śledź czy sardynka.

Czy widziałeś jak szczupak zjada kaczkę? Teraz Ty go pokonaj

Po sieci krąży filmik pokazujący jak szczupak zjada kaczkę, a przynajmniej próbuje. Filmików takich jest właściwie dość sporo, ponieważ szczupaki należą do grupy ryb agresywnych i lubią zasmakować nieco przygody. Skoro więc szczupak zjada kaczkę, Ty spróbuj zjeść jego. Musisz w tym celu wyposażyć się w dedykowany sprzęt oraz przynęty, które znacząco zwiększą Twoje szanse przetrwania i pokonania tej drapieżnej ryby. Jeśli masz już nasz produkty, możemy Ci życzyć tylko powodzenia!

Szczupak – żerowanie

Twoim kolejnym celem stał się szczupak? Żerowanie tych ryb jest dość interesujące. Na przykład taki szczupak północny żywi się bezkręgowcami, owadami, płazami, małymi ssakami, takimi jak norniki, ryjówki i rude wiewiórki oraz ptactwem wodnym. Duże szczupaki północne są tak oportunistyczne, że w żołądku dużej samicy znaleziono pisklę orła bielika. Jak można się domyślać, dla ryby takiej jak szczupak, żerowanie jest elementarną dziedziną całego życia i warto przyjrzeć się jego zwyczajom przed wyciągnięciem wędki z pokrowca.

Żerowanie szczupaka – czym jest?

Szczupaki to ryby drapieżne, które żywią się najrozmaitszymi żyjątkami. Żerowanie szczupaka zwykle określane jest jako interesujące, ponieważ tak naprawdę ten gatunek ryby nie ma ściśle określonego jadłospisu – raczej je to, na co ma ochotę lub to, co uda mu się aktualnie upolować. W żołądku szczupaka można znaleźć wszystko – od płazów, owadów, bezkręgowców, poprzez norniki, wiewiórki, a doświadczenie pokazuje, że niektóre osobniki mogą pokusić się również na pisklę ptaka. Polując na zwierzęta, niezależnie od gatunku, warto mieć o nich szeroką wiedzę!

AutorNizel.pl Team
Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 3152 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Polecam
2024-06-19
Elegancko ryby bioro
pixel