Riomes - Grzegorz Wadecki
( ilość produktów: 276 )Rękodzieło wędkarskie najwyższej jakości.
Grzegorz Wadecki - Twórca marki "Riomes" : producent jednych z najlepszych przynęt metalowych hand-made w Polsce.
Grzegorz pochodzi z miejscowości Ryjewo położonej w południowo-wschodniej części województwa pomorskiego w pobliżu Kwidzynia i Malborka. Nieopodal rodzinnej miejscowości Grzegorza znajduje się też rzeka Wisła i pracownia firmy Riomes. To właśnie tam powstają te wspaniałe metalowe przynęty oraz streamery szczupakowe.
Grzegorz łowi ryby od kiedy pamięta ? bakcyl zaszczepiony w najmłodszych latach przez rodzinę rozwinął się w prawdziwą pasję do ryb i wędkarstwa. Zamiłowanie przekształciło się z biegiem czasu w sposób na życie. Firma Riomes powstała w roku 2014 na solidnym fundamencie wiedzy i doświadczenia Grzegorza. W roku 2012 Grzegorz ukończył studia na kierunku rybactwo śródlądowe na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Zdobyta ichtiologiczna wiedza wielokrotnie pomogła Grzegorzowi w procesie tworzenia i udoskonalania przynęt wędkarskich. W chwili obecnej marka Riomes jest rozpoznawalna i bardzo lubiana wśród wielu wędkarzy w całej Polsce.
Aby przybliżyć sylwetkę Grzegorza Wadeckiego zapraszamy Was do przeczytania poniższego artykułu:
Witaj Grzegorz. Na wstępie dziękujemy za Twój czas, doskonale wiemy, że jesteś zapracowanym rękodzielnikiem a Twoje przynęty z roku na rok zyskują coraz większą rozpoznawalność wśród zwolenników hand-made-u. Czy możesz nam opowiedzieć o początkach marki Riomes?
To prawda, mimo, że początki nie były może najłatwiejsze to wiem, że było warto bo marka Riomes jest coraz bardziej popularna. Wymagało to i nadal wymaga dużej wytrwałości, doskonalenia swojego warsztatu ale przede wszystkim czasu.
Tak naprawdę jeżeli mowa o początkach to prawdziwą pasję do spinningu zaszczepił u mnie tata ze starszym bratem jak byłem jeszcze dzieckiem. Od tamtej pory całej moje życie kręci się wkoło ryb.
Do dzisiaj bardzo dobrze pamiętam pierwszą rybę złowioną na spinning. Co ciekawe był to około 40cm sandacz złowiony na jeziorze Jeziorak. To prawdopodobnie wtedy spinning został mi skutecznie zaszczepiony, gdyż od 2002 roku łowię praktycznie tylko na spinning.
Riomes - Najlepsze obrotówki i wahadłówki na szczupaka
Pierwszymi przynętami jakie tworzyłem nie były wcale wirówki, a woblery. Tutaj jednak żadnych sukcesów nie odniosłem i szybko przekonałem się, że nie z drewnem a z metalem chcę pracować i tak już zostało do dzisiaj.
Elementy na pierwsze obrotówki dostałem od Taty, który kiedyś, na przełomie lat 80/90, zajmował się tworzeniem wirówek, o nazwie Traper, nie miało to jednak nic wspólnego z obecną marką działającą na rynku.
Moja własnoręcznie stworzona wirówka powstała jeszcze na studiach na przełomie 2011/2012 roku, tuż przed wyjazdem na styczniowe trocie na rzekę Słupię. Początkowo złowionymi na swoje wirówki rybami były pstrągi a potem już kolejne gatunki.
Pasję do ryb, zamieniłem oficjalnie 5 listopada 2014roku, w sposób na
życie zakładając firmę RIOMES, której patronuje hasło ?Leci, wpada i się kręci?.
Dłuższy czas chodziło mi to po głowie i w końcu, za namową i wsparciem rodziny, zdecydowałem się na ten ruch.
Biorąc materiał - blachę do ręki, nie nadaję jej tylko faktury czy określonej gramatury i kształtu, staram się nadać jej duszę, która ukształtowana w formie wirówki, w wodzie zrobi to po co jest stworzona? będzie "lecieć, wpadać i się kręcić" i oczywiście łowić.
Najwięcej pracy i wyrzeczeń kosztowało mnie wyrobienie sobie marki. Wielokrotne udziały w targach wędkarskich Rybomania w Poznaniu oraz Targach Rękodzieła Wędkarskiego przyniosły zamierzone efekty. Moje przynęty w chwili obecnej cechuje rozpoznawalność wśród szerokiego grona polskich wędkarzy. Firma jest w ciągłym rozwoju. Aktualnie podejmuję próby zagraniczne.
Oferta jest sukcesywnie powiększana. Obecny rok 2021 będzie rokiem przełomowym, ponieważ wykorzystując warunki zeszłego roku sporo czasu poświeciłem na stworzenie wielu nowych modeli wahadłówek, w nietuzinkowych fakturach i rozmiarach.
Opowiedz nam proszę więcej o przynętach jakie tworzy Riomes.
Jak już wspomniałem, metal to materiał z którym postanowiłem pracować i to z niego tworzę nadaję kształt, fakturę, gramaturę przynęty, głównie obrotówki oraz wahadłówki. Używam głównie mosiądzu i miedzi.
Większość czynności w produkcji przynęt wykonuję ręcznie, wydłuża to czas powstania blachy, ale zyskuję tym niepowtarzalność wzorów, unikatowość.
Streamery szczupakowe Riomes - skuteczna przynęta na szczupaka
Od kilku lat, w niewielkich ilościach, tworzę także różne warianty much spinningowych, które już mają swoich amatorów. Streamer z syntetycznego włosia uzbrojony w ostre kotwice to bardzo skuteczny wabik na wielu akwenach.
Jakie ryby jesteśmy w stanie złowić na Twoje przynęty?
Przynęty RIOMES-a przeznaczone są przede wszystkim na: szczupaka, okonia, pstrąga, troć, jazia i klenia.
Dlaczego na takie ryby? Co o tym zadecydowało?
Przeznaczenie przynęt wynika głównie z typu i charakteru wód na jakich zazwyczaj łowię. Łowiska Żuław (Nogat, Drużno) posiadają niewielką głębokość oraz są mocno zarośnięte. Pod te łowiska powstały obrotówki typu Mikołaj, przyozdobione w różnokolorowe chwosty. Ich typ budowy pozwala prowadzić je bardzo wolno, na małych głębokościach. Drugą przynętą na ten rodzaj wody są muchy spinnigowe. Prowadzę je na zmianę podszarpując i robiąc pauzy. Niejednokrotnie była to moja ostatnia deska ratunku.
Kolejnymi przynętami są wahadłówki z chwostem. Cechują się bardzo dużą lotnością. Możemy prowadzić je bardzo płytko i łowić nimi w opadzie.
Z doświadczeń zebranych na wyjazdach trociowych powstały obrotówki Klepanki oraz wahadłówki trociowe.
Do połowu pstrągów jest przygotowana spora oferta wahadłówek w mniejszych rozmiarach oraz obrotówek z typu A i C. Mam dwa ulubione gatunki: kleń, szczupak. Do połowu tych pierwszych używam najmniejszych rozmiarów obrotówek z rodzaju A i L, które sprawdzają mi się na Wiśle oraz mniejszych kameralnych rzeczkach.
Jak byś miał w kilku reklamowych zdaniach pochwalić swoje przynęty to co byś o nich powiedział?
Wszystkie przynęty w mniejszym lub większym stopniu tworzone są ręcznie. Na pierwszy rzut oka nie różnią one się od siebie. I tutaj zaczyna się ISTOTA przynęt typu Hand-Made.
Wystarczy drobna różnica, w postaci innego wyprofilowania skrzydełka, długości chwosta, długości drutu, układu kolorystycznego pasków i kropek, co daje nam to skuteczną niepowtarzalność. Czasami zbiór tych mniej przewidywalnych czynników powoduje stworzenie bardzo łownej przynęty.
Podstawowa zasada i wyznacznik łowności wirówki jest jedna - musi zawsze się kręcić. Może brzmi to trywialnie, ale tak jest. Dobra błystka po kontakcie z wodą powinna charakteryzować się natychmiastowym startem i do tego dążę w każdym egzemplarzu, wykonując wielokrotne testy. Duże grono zadowolonych klientów świadczy o tym, że udaje mi się tego dokonać.
Powiedz proszę w jaki sposób powstają te wędkarskie rękodzieła w twojej pracowni.
Przynęty wytwarzam głównie z arkuszy mosiądzu i miedzi. Następnie nadaję im kształt odpowiedni dla danego typu wirówki czy wahadłówki. Przy wahadłach korzystam z specjalnie do tego celu wykonanego przez teścia młotka. Następnie, w zależności od typu pokrywam je naturalnym srebrem, patyną albo mieszanką jednego i drugiego. Czasem trzeba dodać akcentów w kolorze np. kropkę tu i ówdzie ryby to lubią. Nałożenie kropki też wymaga specjalnego przygotowania miejsca barwienia.
W zależności od typu przynęty i wzorów używam innych narzędzi: wykrojników, stempli, rylców grawerskich, młotków kulowych itp. Przykładowo na wymłoteczkowanie skrzydełka, do Klepanki w rozmiarze nr 3, potrzeba około 100 uderzeń młotkiem kulowym.
Do produkcji obrotówek używam tylko i wyłącznie drutów nierdzewnych, a wszelkie podzespoły łożyskujące pracę obrotówki wykonane są z mosiądzu.
Skrzydełka wykonane są częściej z mosiądzu, rzadziej z miedzi. Największą ilość czasu zajmuję mi przygotowanie skrzydełka. Sam proces montażu obrotówki jest dużo krótszy. Efekt końcowy, po pomyślnych testach a zwłaszcza po otrzymaniu zdjęcia z rybą na końcu, zawsze przynosi mi satysfakcję.
Gdzie można Cię spotkać nad wodą? Masz swoje ulubione łowiska?
Urodziłem i wychowałem się nad Wisłą. Tu spędzam czas wolny, wykonuję testy, tu złowiłem swoje pierwsze okonie, szczupaki, klenie i bolenie. Sentyment do Wisły mam ogromny.
Moje ulubione łowiska uzależnione są od pory roku. Od stycznia do września przebywam tylko na rzekach. W ciągu sezonu szukam głównie kleni, jazi, pstrągów oraz troci. Na szczupaki poświęcam majówkę oraz całą jesień, którą spędzam na Drużnie, Nogacie i innych mniejszych, kameralnych żuławskich kanałach.
Opowiedz nam o swoich osiągnięciach jako wędkarz
Od dziecka brałem udział w różnych zawodach wędkarskich z mniejszymi lub większymi osiągnięciami ? kilka pucharów by się znalazło.
Aktualnie największym osiągnięciem zawodowym dla mnie jest coraz większa rozpoznawalność marki RIOMES oraz popularność i zadowolenie z moich przynęt. Miło też jest słyszeć pozytywne komentarze od "obłowionych" wędkarzy. Sprawia mi to ogromną radość i daje spełnienie zawodowe.
Jeżeli chodzi o ryby w ostatnim czasie ogromną radość dała mi złowiona prawie 70cm brzana.
Tradycyjnie na zakończenie wywiadu powiedz proszę co sprawia, że wędkarstwo jest dla Ciebie takie wyjątkowe, że pochłonęło Cię bez reszty?
Wędkarstwo jest dla mnie pasją i sportem. Daje mi możliwość odcięcia się od świata. Jest to czysta forma relaksu.
Uważam, iż obcowanie z przyrodą jest bardzo ważne. Poprzez przebywanie nad wodą wyciszam się i nabieram większego dystansu do życia - jednym słowem odpoczywam, nawet po 15 km marszu. Wielokrotnie siadam nad brzegiem rzeki i podziwiam, słucham i zaczynam oddychać pełną piersią. Wybieram łowiska raczej kameralne, niedostępne. Łowie zazwyczaj sam lub w małej grupie osób. Wędkarstwo, poza rodziną oczywiście, jest dla mnie całym światem, wokół którego wszystko się kręci.
Podsumowując - do zobaczenia nad wodą.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą przynęt Grzegorza Wadeckiego dostępną powyżej. Gwarantujemy 100% satysfakcję z zakupów. Według nas to wędkarskie arcydzieło, którego nie mogło zabraknąć w sklepie Nizel.