Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

DAM

( ilość produktów: 299 )

DAM

Niewiele firm z branży wędkarskiej ma tak bogatą historię i tradycję jak DAM. Od blisko 140 lat przedsiębiorstwo jest synonimem wysokiej jakości. Poczynając od kołowrotków „Quick”, po żyłki DAMYL, i serie EFFZETT lub STEELPOWER, DAM wyrobił sobie pozycję światowego lidera w sektorze innowacyjnych rozwiązań wędkarskich. Kołowrotki DAM QUICK są uznawane za jedne z najlepszych na świecie i stanowią inspiracje dla wielu lokalnych producentów. Poznajmy historię niemieckiego potentata i sprawdźmy, dlaczego zyskał tak duże uznanie wśród pasjonatów połowów.

Europejska ekspansja DAM

Niemieckie przedsiębiorstwo DAM zostało założone w 1875 roku przez braci Oskara i Fritza Ziegenspecków. Kilkanaście lat po rozpoczęciu działalności firma zaczęła produkować i sprzedawać sprzęt wędkarski własnej marki. Wysoka jakość i niezawodność produktów sprawiły, że akcesoria szybko podbiły rynki zagraniczne. W 1902 roku bracia zaczęli sprzedawać swój sprzęt w całej Europie pod nazwą „niemieccy producenci sprzętu wędkarskiego” (akronim w języku niemieckim brzmi DAM, stąd też skrócona nazwa firmy). W 1909 roku, gdy Fritz Ziegenspeck przechodził na emeryturę, do firmy dołączył Otto Kuntze. W tym czasie Otto miał szerokie kontakty biznesowe w Anglii, Francji, Ameryce, Rosji i Japonii. Dzięki doskonałym umiejętnościom kierowniczym biznesmen odniósł sukces w prowadzeniu firmy w trudnym okresie dziejowym (I wojna światowa), a dodatkowo, wraz ze swoim synem Hellmuthem, rozszerzył działalność na kolejne kraje.

Rozwój serii Quick – tradycja, która przetrwała

W 1937 roku powstał pierwszy wędkarski „Katalog kieszonkowy dla każdego” oraz pierwszy kołowrotek o stałej szpuli pod nazwą „Quick”, który jest w sprzedaży po dziś dzień. W asortymencie naszego sklepu znajduje się kilkanaście modeli DAM Quick o doskonałym węglowym korpusie, węglowym rotorze i łożyskach ze stali nierdzewnej. „Kołowrotki spinningowe Quick” były znane na całym świecie jako synonim jakości „Made in Germany”, a DAM zyskał status lidera tej technologii. Przez ponad 50 lat kołowrotki wędkarskie „Quick” były stale ulepszane, a DAM intensywnie inwestował w badania i rozwój sprzętu wędkarskiego.
Rozpoczęła się era, w której niemieckie przedsiębiorstwo wyznaczało międzynarodowe standardy w produkcji sprzętu wędkarskiego. Pod koniec lat trzydziestych produkcja i sprzedaż były już tak wysokie, że firma musiała zatrudniać ponad 350 pracowników. Spektakularny rozwój przedsiębiorstwa został zahamowany przez II wojnę światową, której zwieńczeniem było zniszczenie siedziby firmy w 1945 roku. Otto Kuntze nie dożył tego tragicznego wydarzenia, ponieważ zmarł w 1943 roku. Osobą odpowiedzialną za strategiczną przebudowę przedsiębiorstwa po wojnie był Hellmuth Kuntze. Dzięki niesamowitej wiedzy z dziedziny ekonomii i gospodarki, szybko odbudował firmę.

Odbudowa potęgi DAM – rok 1955

11 listopada 1955 roku świętowano otwarcie nowej nowoczesnej fabryki w Gunzenhausen. Od tego momentu nastąpił okres nieprzerwanego wzrostu. Po śmierci Hellmutha Kuntze’a Lutz i Rupert kontynuowali pracę ojca w biznesie i rozszerzyli firmę na cały świat. To dzięki ich wysiłkom DAM zbudował doskonałą reputację wśród wędkarzy i zyskał status jednego z najlepszych producentów sprzętu wędkarskiego. Po dziś dzień DAM jawi się jako synonim niemieckiej inżynierii i produkcji. Większość profesjonalnych wędkarzy posiada w swoich pudełkach co najmniej jedno akcesorium z logo DAM. Oprócz rewelacyjnych kołowrotków spinningowych DAM zasłynęło rewelacyjną żyłką wędkarską DAMYL, która została opatentowana i posiada znak towarowy. Pierwszy patent został ustanowiony w 1940 r. w niemieckim Biurze Patentowym i po ponad 60 latach nadal odnosi sukcesy i rośnie w siłę. Równie znaną serią jest seria spod znaku towarowego EFFZETT, która obejmuje rewelacyjne przynęty, przypony i podbieraki. DAM AIRWAY to z kolei słynny znak towarowy wędek teleskopowych – zaprojektowanych i przeznaczonych do długich wypraw. Wszystkie wymienione serie od DAM trwale zapisały się w historii wędkarstwa i można je spotkać na całym świecie.

Trudne lata DAM

We wrześniu 1975 roku DAM obchodziła setną rocznicę istnienia. Odkąd firma przeniosła się z Berlina do Gunzenhausen, zyskało miano lidera europejskiej branży sprzętu wędkarskiego. Na długo przed utworzeniem europejskiego rynku handlowego w 1993 r. DAM założył własne oddziały we wszystkich krajach Europy Zachodniej, aby efektywniej obsługiwać klientów dzięki przyspieszeniu łańcucha dostaw. Po tym jak Lutz i Rupert Kuntze sprzedali firmę w 1995 r. holenderskiemu domowi handlowemu Borsumji, rozpoczął się burzliwy i nieprzyjemny okres dla firmy. Po kolejnej zmianie właściciela na początku 2001 roku przedsiębiorstwo zostało postawione w stan upadłości do połowy 2001 roku. Zaledwie rok później grupie długoletnich pracowników wraz z niektórymi klientami eksportowymi udało się uratować firmę, uruchamiając Neue DAM International od września 2002 roku.

Jawia woblery

Interesują Cię Jawia woblery? Dostępne w naszej ofercie woblery oraz inne zachęty dla ryb są skonstruowane tak, by przyciągać jak najwięcej ryb. To absolutny „must have” w pudełku z przynętami. Specjalnie wykonane, aby imitować naturalną zdobycz dla sandaczy, okoni oraz innych. Jeśli więc interesują Cię Jawia woblery, obejrzyj naszą ofertę, a na pewno znajdziesz coś dla siebie. Jesteśmy nie tylko ekspertami w dziedzinie wędkarstwa, ale także oficjalnym dystrybutorem najznamienitszych marek na wędkarskim rynku.

Jeżeli zainteresowała Cię oferta marki DAM, zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi produktami tej firmy dostępnymi w naszym sklepie, takimi jak:

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 2990 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
Zgodnie z 0pisem szybką przesyłka. OK
2024-05-22
Wszystko ok
pixel