Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rapala

( ilość produktów: 334 )

Rapala

Marka została nieoficjalnie założona w 1936 roku, kiedy fiński rybak Lauri Rapala dokonał prostej, ale genialnej obserwacji: duże ryby jedzą małe ryby – zwłaszcza te ranne. Kiedy łowił ryby w wodach fińskiego jeziora Paijanne, zauważył, jak drapieżne ryby wpadały do ​​ławicy małych rybek i raz po raz atakowały okazy kołyszące się nieco poza środkiem. To wydarzenie zapoczątkowało zupełnie nowy rozdział w historii wędkarstwa.

Początki światowej kariery marki Rapala

Rapala zdał sobie sprawę, że gdyby mógł opracować przynętę naśladującą ruchy zranionej płotki, byłby w stanie złapać więcej ryb, zarobić więcej pieniędzy i nie tracić czasu na ciągłe nęcenie żyłkami. Wydarzenie z nad jeziora skłoniło Lauriego do wzięcia noża rzeźbiarskiego i stworzenia oryginalnej przynęty Rapala. Dzięki prowizorycznym materiałom dostępnym w każdym ówczesnym domu, takim jak korek, folia aluminiowa i stopione negatywy fotograficzne, wyrzeźbił i skrupulatnie przetestował przynętę, która doskonale naśladowała akcję zranionej płotki. Legenda głosi, że Rapala czasami łowił na nową przynętę do 600 funtów ryb dziennie. Gdy rozeszły się wieści o jego obfitych połowach, reputacja jego przynęt rosła.
Wabik stał się inspirację do stworzenia legendarnej przynęty Original Floating Rapala. Gdy wędkarze na całym świecie zaczęli łowić coraz większe ryby na niepozorną płotkę, legenda Rapali urosła w siłę. Stało się jasne, że przełomowa akcja „zranionej rybki” na zawsze odmieniła oblicze nowoczesnego wędkarstwa. W 1959 roku powstała Normark Corporation – firma, której celem było zwiększenie dystrybucji przynęt Rapala wśród amerykańskich entuzjastów wędkarstwa.

Co sprawia, że przynęty Rapala są tak wyjątkowe?

Każda przynęta Rapala – poczynając od oryginalnej pływającej Rapali przez Shad Rap, aż po innowacyjną serię Scatter Rap – jest ręcznie dostrajana i testowana w zbiorniku. Dzięki drobiazgowym testom praca wabików jest idealna od razu po wyjęciu z pudełka wędkarskiego. Surowe standardy wykonania i perfekcjonizm założyciela firmy sprawiły, że każdy wabik może być uznany za małe dzieło sztuki użytkowej.

Rapala – przedsiębiorstwo o globalnym zasięgu

Poczynając od jednej przynęty, Rapala przekształciła się w światową korporację, której produkty zdobyły serca wędkarzy na całym świecie. W 1967 roku właściciele Normark, Rod Weber i Ray Ostrom, po raz kolejny wykorzystali swoją wiedzę o wędkarstwie, wprowadzając do sprzedaży nóż do filetowania wzorowany na wysłużonym nożu rzeźniczym. Weber musiał przekonać fińskiego producenta noży Lauriego Marttiiniego, aby podjął się wykonania bardzo cienkiego, elastycznego ostrza. Kiedy nóż Rapala Fish ‘N Fillet trafił na rynek szybko stał się popularnym akcesorium wśród lokalnych wędkarzy, a jego sprzedaż przez długi czas nakręcała ponad 40 procent przychodów firmy. Każdy nowy produkt sygnowany logo Rapala zyskał uznanie w oczach wędkarzy i stał się hitem sprzedażowym.

Śmierć Rapali – co dalej z firmą?

W 1974 roku, po śmierci Lauriego Rapali, firma została przekazana jego synom Risto, Esko i Ensio. W tym czasie Rapala została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – Rapala Oy. W 1982 roku firma wypuściła przynętę Shad Rap, co spowodowało ogromny wzrost przychodów. Shad Rap po dziś dzień pozostaje jedną z najlepiej sprzedających się przynęt fińskiego przedsiębiorstwa.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku Rapala przejęła spółkę dystrybucyjną Normark Scandinavia, co doprowadziło do znaczącej ekspansji firmy. W 1995 roku rodzina Rapala sprzedała akcje nowej firmie założonej przez sześciu członków rodziny Rapala. W 1999 roku Rapala przejęła Storm Manufactruing Company – słynnego producenta plastikowych przynęt. Było to pierwsze duże przejęcie firmy od czasu zakupu Normark. W 2000 roku firma rozszerzyła swój asortyment o różne akcesoria wędkarskie, w tym szczypce, kleszcze, cążki, wagi, narzędzia do usuwania haczyków i ostrzałki do haczyków, które możecie nabyć w naszym sklepie. W listopadzie 2000 roku do Rapali zwrócił się francuski producent haczyków VMC. Negocjacje zakończyły się zakupem firmy VMC, co w rezultacie doprowadziło do zmiany nazwy przedsiębiorstwa z Rapala Normark Corporation na Rapala VMC Corporation, pod którą jest znana do dziś.

Dalszy rozwój – światowy potentat

Rok 2005 był początkiem okresu silnego wzrostu dla Rapali. W tym okresie firma przejęła i utworzyła spółki dystrybucyjne w RPA, Australii, Malezji, Chinach, Tajlandii i Szwajcarii. Następnie Rapala założyła fabrykę przynęt i kilka centrów dystrybucyjnych w Rosji, spółkę dystrybucyjną w Korei i przejęła biznes jednego ze spinnerów w USA.

Jeżeli zainteresowała Cię oferta marki Rapala, zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi produktami dostępnymi w naszym sklepie, takimi jak:

Rapala Normark

Kojarzysz Rapala Normark? Rapala-Normark Group, Ltd., poprzez swoją spółkę zależną Normark Corporation, sprzedaje wysokiej jakości artykuły wędkarskie, myśliwskie i sportowe na świeżym powietrzu. Dwóch zapalonych wędkarzy założyło firmę, aby dystrybuować jedną przynętę, Original Floating Rapala, która stała się najlepiej sprzedającą się przynętą wędkarską na świecie. Rapala Normark jest oczywiście obecna w naszym asortymencie, ponieważ stawiamy na niezawodność oraz precyzyjną technikę wędkarską.

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 3231 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-12
Jak zawsze pełen profesjonalizm gorąco polecam
2024-07-12
Obsługa na najwyższym poziomie. Polecam
pixel